Sansürlü Hücrelerin Ortalamasına Dayalı Sabit Yanlış Alarm Oranı İşlemcileri
Constant False Alarm Rate Processors Based On Censored Cell Average
  1. Tez No: 593461
  2. Yazar: ABDULLAH AKAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT KANİ ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, tektür olmayan ortamda sezim olasılığını arttırmak için geliştirilen sabit yanlış alarm oranı (SYAO) işlemcilerinin ve sansürleme tekniklerinin başarımları incelenmiştir. Başarımı incelenen sansürlü hücrelerin ortalamasına dayalı sabit yanlış alarm oranı (SHO-SYAO) işlemcisinin tektür ortam için yanlış alarm ve sezim olasılıkları analitik olarak hesaplanmış ve literatürde verilen diğer sansürleme teknikleriyle birlikte farklı sayıda örnekler sansürleyerek başarım analizleri analitik olarak yapılmıştır. Tektür otamlarda bulunan eşik değerleri kullanılarak, tektür olmayan ortamlar için bilgisayar simülasyonlarıyla farklı sansürleme tekniklerinin başarım analizleri karşılaştırmalı olarak yapılmış ve HO-SYAO işlemcisinin sezim olasılığıyla karşılaştırılmıştır. Tektür olmayan ortamda araya giren hedeflerin, test edilen hedefle aynı ve farklı sinyal-gürültü gücü oranına sahip olduğu durumları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of constant false alarm rate (CFAR) processors and censorship techniques developed to increase the probability of detection in a nonhomogeneous environment was investigated. False alarm and detection probabilities of the censored cell averaging false alarm rate (SHO-SYAO) processor whose performance was investigated were calculated analytically and its performance analysis was conducted analytically by censoring different number of samples together with other censorship techniques given in the literature. The performance analyzes of different censorship techniques for non-homogeneous environments were made comparatively by using the threshold values found for the homogeneous environment and compared with the detection probability of the CA-CFAR processor on computer simulations. The cases where the interfering targets in the non-uniform environment have the same and different signal-to-noise ratio as the tested target were investigated.