Tektür olmayan çevresel yansıma ortamında sabit yanlış alarm oranı işlemcilerinin başarımı
CFAR (Constant False Alarm Rate) processing in nonhomogeneous clutter
- Tez No: 321452
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜCAHİT KANİ ÜNER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada, tektür olmayan çevresel yansıma ortamında ve çoklu hedef içeren ortamlarda, sabit yanlış alarm oranı (SYAO) işlemcilerinin başarımı incelenmiştir.Tektür olmayan çevresel yansıma ortamında, çevresel yansıma gücünün düşük sabit bir seviyeden, yüksek sabit bir seviyeye geçişinin, keskin bir geçiş olması yerine, logaritmik ölçekte doğrusal olduğu kabul edilmiştir. Çevresel yansıma gücünün doğrusal olarak değiştiği bölgenin genişliğinin, SYAO işlemcisinin referans pencere genişliğine göre çeşitli değerler aldığı farklı durumlar için, hücre ortalamalı (HO), en-büyük değerli (EB) ve sıralı istatistik (Sİ) SYAO işlemcilerin yanlış alarm olasılıkları analitik olarak hesaplanmıştır. Bu SYAO işlemcilerinin yanlış alarm olasılığını kontrol edebilme yetenekleri karşılaştırılarak analiz edilmiştir.Çoklu hedef içeren ortamlarda, HO-SYAO, EB-SYAO ve Sİ-SYAO işlemcilerinin sezimleme olasılıkları analitik olarak hesaplanmıştır. Bu SYAO işlemcilerinin, sezimleme başarımları karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Çoklu hedef içeren ortamlarda, çeşitli senaryoların incelenmesinde iki farklı durum kabul edilmiştir. Birinci durumda karıştırıcı hedefler önceden belirlenen sabit bir güce sahiptir. İkinci durumda ise karıştırıcı hedeflerin gücü, test hücresindeki hedefin gücüne eşittir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of constant false alarm rate (CFAR) processors in nonhomogeneous clutter background and multiple target environment is analyzed.The nonhomogeneous clutter power is modeled as varying linearly in logarithmic scale from one low fixed level to a high fixed level, rather than modeled as an abrupt change. For different values of the linearly varying clutter power region width with respect to the reference window size of the CFAR processor, the false alarm probabilities of cell averaging (CA), greatest-of (GO) and ordered statistics (OS) CFAR processors, are computed analytically. These processors? capabilities of controlling false alarm probability are analyzed and compared.Detection probabilities of CA-CFAR, GO-CFAR and OS-CFAR processors in multiple target environment are computed analytically. The detection performance of these processors are compared and analyzed. In multiple target environments two different conditions are assumed under several scenarios. In the first condition, interfering targets have a predefined constant power whereas in the second condition, the power of interfering targets is equal to the power of the target in the test cell.