Yazılım hata kestirimi için hibrit bir model
A hybrid model for software defect prediction
  1. Tez No: 300298
  2. Yazar: AYTUNÇ PAKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzün hızla değişen ve gelişen dünyasında bu akışa uyum sağlayabilmek yazılım geliştiriciler için diğer bütün meslek dallarından daha önemlidir. Çünkü bu değişim ve gelişiminin ana etmeni bilgisayar teknolojisindeki ilerlemedir. Toplumun değişen gereksinimlerinin ve oluşan eğilimlerinin iyi bir şekilde belirlenmesinin yanında, bu gereksinimleri ve eğilimleri karşılayacak kaliteli yazılım sistemlerinin, bu faktörler ortadan kalkmadan kullanıcılara sunulması da önemli bir gerekliliktir. Burada anılan yazılım sistemi kalitesi, sanayi ya da diğer mühendislik ürünleri gibi elde edilmesi kolay bir özellik değildir. Her ne kadar yazılım mühendisliği bilim alanı olsa da, yazılım sistemleri ucu tam olarak sınırlandırılamayan gereksinim yığını için geliştirici yeteneklerine bağlı olarak üretilen birer sanat ürünü olarak kabul edilebilir.Biz yazılım kalitesini en temel anlamda gereksinimleri karşılayan hatasız kod şeklinde tanımlayabiliriz. Geliştirilen yazılım sistemindeki hataların bulunması çok zaman alan, maliyetli ve oldukça zor bir işlemdir. Bu olumsuzlukların azaltılmasını hedefleyen yazılım kusur kestirimi modelleri ilgi çeken bir araştırma alanıdır. Bu çalışmada yazılım kusur kestiriminin ne olduğu incelenmiş ve bilgi tümleştirme tekniği ile mevcut sonuçları iyileştiren bir model önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today?s rapidly chancing and evolving world adapting to this stream is more important for software developers than all other professional fields. Because the main factor of this evolution and change is the advance on computer technology. In addition to determining this changing requirements and trends successfully, presenting qualified software systems to users that fullfill this requirements and trends before main factors have disappeared is an important necessity as well. Software system quality that have been mentioned is not an easy featuren as in other industry and enginnering products. Though there is a software engineering field of science, software systems can be accepted as art products. Because they are developed for fully unlimited requirements chunk and according to developer abilities.We can measure software quality as defect free code in the narrowest sense. Finding this defects in a developed softeware system is a very time consuming, expensive and quite difficult task. Software defect prediction models that minimize this adverse effects is an attrative research area. We have studied software defect prediction problem and proposed a model that increases existing results with information fusion technique.