P2P sistemlerde istemci eş tabanlı eş seçim modeli
A client peer based peer selection model in P2P systems
  1. Tez No: 300312
  2. Yazar: AHMET ORSORLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI ALİ MANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
P2P sistemler, geleneksel istemci-sunucu tabanlı sistemlerin verimlilik ve ölçeklenebilirlik problemlerine çözüm olmak amacıyla ortaya çıkmıştır. P2P sistemlerde sunucu eşler genellikle aday eşler arasından rastgele seçilir. Oysaki istemci eşlerin kaynak kullanımı için uygun sunucu eşleri seçmesi, performans ve verimliliği büyük ölçüde etkileyebilmektedir. Bu doğrultuda, istemci eşlerin sunucu adayı eşleri, belirli kıstaslara göre derecelendirerek, yüksek dereceye sahip eşlerin kaynaklarını kullanması verimliliği arttırıcı yöntem olarak düşünülebilir.Bu tez çalışmasında, istemci eşlerin sunucu adayı eşleri derecelendirmesini ve bu işlemi her istemci eşin kendi kıstaslarına göre yapabilmesini sağlayan soyut bir eş seçim modeli sunulmuştur. Eşlerin derecelendirmesi işleminde, işleme gücü, eşler arasındaki ağ gecikmesi, iletim kapasitesi, sistemde çevrimiçi olma süresi gibi sistem bilgilerinin kullanılması önerilmiştir. Sistemde esnekliği ve özelleşebilmeyi sağlayabilmek için her eşin kendi kıstaslarını kullanabilmesi, modelin öne sürdüğü avantajlardan bir tanesidir. Gerçekleştirilen benzetim sonuçlarına göre, tez çalışmasında önerilen model, rastgele eş seçimine göre kaynak edinme sürelerinde gelişme sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
P2P systems had arised to solve the efficiency and scalibility problems of the traditional client-server based systems. In P2P systems, server peers are usually choosen randomly from within candidate peers. Choosing appropriate server peers can affect substantially the performance and efficiency of the system. For this purpose, being ranked server peers by client peers and chose the best rated peers among them can be considered for improving efficiency.In this study, an abstract P2P peer selection model had been contributed in that client peers rate candidate server peers by their own criterias. In the process of rating peers, using system informations like processing powers, network latency between peers, network capacity and durations of being online had been suggested. Using own criterias of client peers for providing flexibility and specialization is one of the advantages of the model. The experiment results proved that the proposed model provides improvements in proportion to random peer selection in resource obtaining time.