İlköğretim okullarında şiddetin yaygınlığı: Okul iklimi, okul kültürü ve fiziksel özellikler
The prevalence of violence in elementary schools: School climate, school culture and physical conditions
  1. Tez No: 300318
  2. Yazar: ÖZLEM KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ YURTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, şiddetin görüldüğü ilköğretim okullarında öğrenci ve öğretmenlerin okul iklimi ve okul kültürünü nasıl değerlendirdiklerini ortaya çıkarmak ve bu okullardaki fiziksel ortamın nasıl olduğunu incelemektir. Araştırmanın evrenini, 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında Adana ilinde Seyhan ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı, şiddet olaylarının yaşandığı ilköğretim okullarına devam eden 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencileri ile öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi ise, Seyhan RAM ( Rehberlik Araştırma Merkezi) tarafından belirlenen şiddet açısından risk taşıyan okulların listesi temin edildikten sonra, uygun örnekleme yöntemi temele alınarak bu okullar içinden seçilen 3 okuldan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini 197'si kız, 214'ü erkek olmak üzere 411 öğrenci ile 62'sikadın, 15'i erkek 77 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kapsamlı Okul İklimi Değerlendirme Ölçeği (Comprehensive Assesment of School Enviroment CASE), Okul İklimiBelirleme Anketi (Organizational Climate Description Questionnaire, OCDQ), Okul Kültürü Ölçeği (School Culture Survey) ve okulların fiziksel koşullarını belirlemek için araştırmacı tarafından hazırlanan gözlem formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine both the students' and teachers' evaluations about the school climate and the school culture in elementary schools where violence takes place and to examine the physical conditions in these schools. The population consisted 5th, 6th, 7th and 8th grade students and their teachers where violence incidents were experienced during the years 2009-2010 in public schools in Seyhan, Adana. The sample of the study consisted 3 schools basing the proper sample method, after determining the list of schools having the risk of violenceby Seyhan RAM ( Counselling Research Center). Participants included 411 students (197 female and 214 male), and 77 teachers (62 female and 15 male). In this study, as a data collecting means Comprehensive Assesment of School Environment CASE, Organizational Climate Description Questionnaire, OCDQ, School Culture Survey was used and an observation form prepared by the researcher was used to determine the physical conditions of the schools.