İlköğretim 6. sınıf düzeyindeki fen ve teknoloji dersinin öğrenme nesneleri ile desteklenmesinin öğrencilerin akademik başarılarına etkisi
The effect of the science and technology course supported by learning objects on the sixth grade students? academic achievement
- Tez No: 300329
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TEKDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma, ilköğretim 6. sınıf fen ve teknoloji dersinin öğrenme nesneleri ile desteklenmesinin öğrencilerin akademik başarılarına ve dersin kalıcılığına etkisini araştırmayı amaçlayan deneysel bir çalışmadır.Araştırma 2010-2011 eğitim öğretim yılının ikinci yarıyılında, Hatay ili Dörtyol ilçesinde bulunan Altınçağ İlköğretim Okulunda gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmanın uygulanmasından önce seçkisiz olarak iki tane 6. sınıf belirlenmiştir. Daha sonra bu sınıflardan biri deney grubu, diğeri kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubu 35, kontrol grubu 38 öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubunda, öğrenme nesneleri ile hazırlanan materyal ile ders işlenirken, kontrol grubunda geleneksel yöntemle ders işlenmiştir.Bu araştırmada öğrencilerin akademik başarılarını ve dersin kalıcılığını ölçmek için Fen ve Teknoloji Başarı Testi uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilerin bilgisayara yönelik tutumları da Bilgisayar Destekli Eğitim ile işlenen dersin başarısını etkileyeceğinden Bilgisayara Yönelik Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Hazırlanan materyalin değerlendirmesini yapmak amacıyla uygulama sonucunda Materyal Değerlendirme Formu uygulanmıştır.Veriler SPSS 15.0 for Windows paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin çözümlenmesi sonucunda elde edilen bilgilere göre, deney grubu ile kontrol grubunun ?Vücudumuzda Sistemler? ünitesi akademik başarı son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is an experimental study aimed to search the effect of science and technology course supported by learning objects on the sixth grade students? academic achievement and the retention of the course.This research was applied to the 6 th grade students of Altınçağ Primary School in the district of Dörtyol, Antakya in 2010-2011 Academic Year second half-term. Before applying of experimental study, two 6th grade classes were chosen with randomly method. Then, one of the class defined as ?experiment group? and the other class defined as ?control group?. The experiment group has thirty five students and the control group has thirty eight students. While traditional method was applied for the control group, the material suported by learning objects was applied for the experiment group.In this research, Science and Technology Achievement Test was applied in order to determine the acedemic achievement of the students and the retention of the course. Furthermore, a test of attitudes towards Computer was applied so that the students? attitudes towards computer could effect the success of the lesson applied by computer assissted instruction. At the end of this study, material evaluation form was applied in order to evaluate the prepared material.The data of this study were evaluated by using SPSS 1.60 Windows software. According to the results obtained from this study, it was observed that there was a significant difference in favour of experiment group between academical achievement of post-test score for control group and experiment group on the unit of ?Systems of our Body?.