Fen ve Teknoloji dersinde Birleştirme II (Jigsaw II) Yönteminin kullanılmasının ve sosyo-ekonomik düzeyin öğrencilerin akademik başarı, Fen ve Teknoloji dersine yönelik tutum ve motivasyon düzeylerine etkisi
The effects of Jigsaw II Technique and social economic level of the student on the students? achievement, attitude and motivational level during Science and Technology lesson
- Tez No: 239676
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM KORAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yapılan alan yazın incelemeleri sonucunda öğrencilerin 6. sınıf Fen ve Teknoloji Dersi ?Maddenin Tanecikli Yapısı? adlı ünitesinde öğrenme güçlüğü çektiği belirlenmiştir. Ayrıca bu konunun öğretimine yönelik yöntem öneren çok az sayıda `'Birleştirme II'' Tekniği'nin etkisinin araştırıldığı çalışma olduğu belirlenmiştir. Bu noktadan yola çıkılarak çalışmada, ilköğretim 6. sınıf düzeyindeki ?Maddenin Tanecikli Yapısı? adlı ünitenin öğretiminde geleneksel öğretim yöntemi ile Birleştirme II Tekniği'nin, sosyo ekonomik düzeyi farklı okullarda olan öğrencilerin, akademik başarısı, fen ve teknoloji dersine karşı tutum düzeylerine, fen ve teknoloji dersine yönelik motivasyon düzeylerine etkisinin karşılaştırılması, amaçlanmıştır.Araştırmada ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu araştırma 2008?2009 eğitim-öğretim yılında Aydın ili merkezinde bulunan TED Aydın Özel İlköğretim Okulu 6-C sınıfında, Germencik İlçesinde bulunan Şehit Cafer İlköğretim Okulu 6-B sınıfında ve yine aynı ilçenin Himmet Çondur İlköğretim Okulunun 6-A sınıfında yapılmıştır. Yapılan ön-testler sonucunda ise Himmet Çondur İ.Ö.O'dan 6-B, Şehit Cafer İ.Ö.O' dan 6-A ve TED Özel İ.Ö.O'dan da 6-B sınıfı kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Çalışmaya katılan 144 öğrencinin 42' si TED Aydın Özel İlköğretim Okulu'ndan, 62'si Şehit Cafer İlköğretim Okulu'ndan ve 40'ı Himmet Çondur İlköğretim Okulu'ndandır. ?Akademik Başarı Testi ?, ?Fen ve Teknoloji Dersine Yönelik Öğrenci Tutum Ölçeği?, Fen ve Teknoloji Dersine Yönelik Öğrenci Motivasyon Ölçeği? her iki gruptaki öğrencilere veri toplama aracı olarak uygulanmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 16.0 istatistik programı ile ortalama, standart sapma, ilişkisiz örneklem t-testi, çok değişkenli varyans analizi istatistiksel teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir.Araştırmanın sonucunda, Birleştirme II Tekniği'nin öğrencilerin ?Maddenin Tanecikli Yapısı? adlı ünitesinde Fen ve Teknoloji dersine yönelik tutumlarının düzeylerinin değişmesinde geleneksel öğretim yöntemine göre anlamlı bir şekilde etkili olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
At the end of the field studies it has shown that students have some difficulties of learning the unit ? Granular Structure of Material? and there are few studies trying to investigate the effects of ?Jigsaw II? Technique. Fort this reason, this reseacrh aims to study on the 6th grade students who come from different socio economical backgrounds in order to compare the effects of ?Jigsaw II? technique on their level of academic success, attitude and motivation in science and technology class while learning the unit ? Granular Structure of Material?.During the study, a semi experimental design was used including pre-test and post-test control groups and it was held in Aydın in the educational year of 2008-2009. The study included only 6th grade students but from different schools of different socio economical back grounds. There were six groups. Three of them were experimental and they were: 6-C from Aydın Private TED Collage, 6-B from Şehit Cafer İÖO in Germencik, 6-A from Himmet Çondur İÖO in Germencik. Three of them were control group and they were: 6-B from Himmet Çondur İÖO, 6A from Şehit Cafer İÖO and 6-B from Aydın Private TED Collage. Totally there were 144 students. 42 of them were from Aydın Private TED Collage, 62 of them were from Şehit Cafer İÖO and 40 of them were from Himmet Çondur İÖO. We used some kinds of tests like ?Success of Granular Structure of Material?, ?Students attitudes towards Science and Technology ?, ? Students Motivation in Science and Technology Class? in order to have some data and that data was evaluated using SPSS 16.0 statistical programme. At the end of the study, it was obviously seen that ?Jigsaw II Technique? was more effective on the attitudes of the students to the Science and Technology lesson while learning the unit ?Granular Structure of Material? according to the traditional teaching method.