Hilye tezhibi
Illumination of hilye
  1. Tez No: 300369
  2. Yazar: AYŞE SERAP ÖZÇİMİ
  3. Danışmanlar: PROF. FARUK TAŞKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Eser konusu olarak ele alınan `hilye tezhibi', 5 bölüm altında sunulmuştur. Eser olarak sonuçlandırılan uygulamanın oluşturulmasın sürecinde Hafız Osman hilyelerinden bu yana klasik hilyelerin oluşumları, formları incelenmiştir. Eserde klasik hilye formundan farklı olarak serbest bir tasarım yapılmıştır.Eserde, tezhip süslemelerinde kullanılan Selçuklu geçmelerinden günümüze kadar yüzyıllar boyu gelen farklı üsluplar bir arada tutulmuş, sanatın yüzyıllardır süregelen farklı arayışları, bu sanatların ekol olmuş isimleri Şah Kulu ve Kara Memi dönemlerine de işaret edilerek günümüz 20. yüzyıl tezhibi ile buluşturuldu ve sonsuz sanat anlayışının devam edeceği ve sürekliliği eserde sunulmaya çalışıldı.ANAHTAR KELİMELER: Hilye, Tezhip, Hafız Osman, Şah Kulu, Kara Memi
Özet (Çeviri)
Work has dealt with subject as ?illumination of Hilye? is presented under five sections. Work has concluded the process of establishing the application, since the Hafiz Osman Hilye formation classical Hilye formations were examined. Unlike from the classic Hilye form, work is designed on free form.On the Work, to hold together different combinations of styles from centuries to the present day Selcuklu integrates is used in the decoration of illumination. The different art searches from the centuries , also by pointing out the periods of teh names of these arts, Sah Kulu and Karamemi styles created with today?s illumination and presented continuing concept of infinite art.KEYWORDS: Hilye, İllumination, Hafız Osman, Şah Kulu, Kara Memi