Öğrenme amaçlı okuma-yazma etkinlikleri ile zenginleştirilmiş ortamların fizik öğrenme üzerindeki etkisi: Enerji ünitesinde bir uygulama
The effect of reading and writing to learn activities enriched environments on physics learning: An application in energy unit
  1. Tez No: 300382
  2. Yazar: SALİH UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM ALEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Günümüzde fen bilimlerine dayalı gerçekleştirilen eğitim reformlarının temel amacı tüm öğrencilerin fen okuryazarı olmalarını sağlamaktır. Fen okuryazarı olmanın temel bileşenlerinden birisi ise fen bilimleri hakkında okuma-yazma ve bu doğrultuda fen bilimleri dilini uygun bir biçimde anlama ve kullanmayı gerektirmektedir. Bununla birlikte okuma-yazmanın fen bilimleri okuryazarı birey meydana getirme sürecindeki etkilerinin ve öneminin göz ardı edildiği ve fizik derslerinde etkili bir biçimde kullanılmadığı görülmektedir.Bu çalışmanın temel amacı, 10. sınıf Ortaöğretim Fizik Programında yer alan `Enerji' ünitesindeki konuların öğretimine yönelik geliştirilen öğrenme amaçlı okuma-yazma etkinlikleri ile zenginleştirilmiş ortamların fizik öğrenme üzerindeki etkisini belirlemektir. Yarı deneysel yöntemin kullanıldığı çalışma, 2006-2007 öğretim yılında Trabzon ilindeki bir Anadolu lisesindeki 51 öğrenci ve bir fizik öğretmeni ile yürütülmüştür. Çalışmada veri toplama araçları olarak, ön-son başarı testleri, gözlem, mülakat, yazma ürünlerini değerlendirme ölçeği ve etkinlik değerlendirme formları kullanılmıştır. Enerji ünitesindeki konularının öğretimi sırasında, rasgele seçilen gruplardan; deney grubu öğrencileri öğrenme amaçlı okuma-yazma etkinlikleri doğrultusunda, kontrol grubu ise geleneksel öğretim yöntemi ile öğrenim görmüşlerdir. Ön-test ve son-testlerden elde edilen veriler bağımsız örneklemler t testi ile analiz edilmiş olup, enerji ünitesinde öğrenme amaçlı okuma-yazma etkinliklerinin öğrencilerin başarılarını arttırdığı sonucuna varılmıştır. Çalışmadan elde edilen diğer bir sonuç, öğrencilerin uygulamalar süresince katıldığı yazma etkinliklerinin, öğrencilerin enerji ünitesine yönelik yazma becerilerinin gelişmesine katkı sağladığıdır. Ayrıca katılımcı öğretmen ve öğrenciler, fizik derslerinde öğrenme amaçlı okuma-yazma etkinliklerinin kullanılmasını faydalı ve etkili buldukları sonucuna varılmıştır. Çalışmada, hem araştırma sonuçlarına hem de araştırmacın deneyimlerine bağlı olarak bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The central goal of the current science education reforms is science literacy for all students. Reading and writing about science is an essential component on the path towards such scientific literacy in accordance with this view scientific literacy involves the appropriate use and understanding of language of science. However, the effects and importance of reading-writing on the path towards such scientific literacy have been neglected in physics classrooms.The main aim of this research is to determine the effect of learning environments enriched with diverse reading and writing to learn activities on physics learning. Quasi-experimental design was employed in this study, involving 51 10th grade secondary students and a physics teacher in an Anatolian High School in 2006-2007 academic year in Trabzon. In teaching of the Energy Unit, two research groups were randomly selected: the experiment group received an instruction which reading and writing to learn activities were in place and the control group received traditional instruction. Achievement tests, semi-structured interview and observation, document analysis, assessment scale of writing tasks, and also learning material assessment form were used as data gathering instruments in this study. Data from pre- and post-test were analysed by employing independent group t-test. According to results of achievement test, it is seen that using reading-writing to learn activities in energy unit has increased students? achievement. Another result of the study shows that students from experimental group made a significant progress in their writing skills in the energy unit over the course of time. Furthermore, findings revealed that both the participating teacher and secondary students found the reading and writing to learn activities very useful and effective in physics lessons. In this study, some suggestions were made in accordance with the results revealed in the research and experience of the researcher.