Deneysel parazitik infeksiyonlarda serum çinko düzeyleri ve çinko takviyesinin hücresel bağışıklıktaki etkisi
Serum zinc levels and the effect of zinc supplementation in experimentally induced parasitic infections
- Tez No: 30042
- Danışmanlar: PROF. DR. NEYHAN ERGENE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
31 6. ÖZET Bu araştırmada, deneysel olarak oluşturulmuş parazitik infeksiyonlarda, serum çinko düzeylerinin belirlenmesinin yanında, çinko takviyesinin hücresel bağışıklık üzerine olan etki derecesinin ortaya konulması amaçlandı. Çalışma 350-380 g ağırlığında 4-6 aylık 50 adet Wistar- Albino erkek ratlar üzerinde, S.Ü. Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalında gerçekleştirildi. Araştırmada kullanılan ratlann 20 adedi çinko takviyeli diyetle beslenen infeksiyonlu deney grubunu, 20 tanesi normal diyetle beslenen infeksiyonlu kontrol grubunu, 10 adedi de normal diyetle beslenen infeksiyonsuz kontrol grubunu oluşturdu. Deney ve kontrol gruplarını oluşturan ratlann, serum çinko düzeyleri ve immünolojik parametreleri tayin edilerek, aradaki farklılığın mukayesesi yapıldı. İnfeksiyonlu deney grubunun total lenfosit değerleri, diğer gruplara göre önemli derecede yüksek bulunurken, aynı değerlerin infeksiyonlu kontrol grubunda da normal kontrol grubuna göre daha yüksek seviyede olduğu görüldü. İnfeksiyonsuz kontrol grubunun T4-lenfosit değerleri, infeksiyonlu gruplara göre anlamlı derecede yüksek olarak tesbit edilirken, infeksiyonlu deney ve infeksiyonlu kontrol grubu arasındaki farklılığın önemli olmadığı belirlendi. Tg-lenfosit değerleri infeksiyonlu deney grubunda, diğer gruplara göre daha yüksek bulunurken, aradaki farklılığın da anlamlı olduğu gözlendi. Aym şekilde infeksiyonlu kontrol grubunun Tg-lenfositleri kontrol grubuna göre de önemli seviyede yüksek bulundu.32 Serum çinko değerlerinin mukayesesinde gruplar arasındaki farklılığın anlamlı olmadığı gözlendi. Her iki kontrol grubunda da, T4 ve Tg-lenfosit değerleri arasında pozitif bir ilişki gözlenirken, bu grupların diğer parametreleri arasında önemli bir ilişkinin olmadığı belirlendi. İnfeksiyonlu deney grubunda ise, Tg-lenfosit değerleri ile serum çinko seviyeleri arasında önemli pozitif bir ilişki olduğu görülürken, diğer parametreler arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanamadı. Gerçekleştirilen araştırmada elde edilen bulgulara göre, çinko takviyesinin T. gondii infeksiyonunda Tg-lenfosit yapımını artırarak hücresel bağışıklık sistemini uyardığı, dolayısıyla parazitik infeksiyonlarda yürütülen tedavi yanında çinko takviyesinin de yararlı olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
33 7. SUMMARY SERUM ZINC LEVELS AND THE EFFECT OF ZINC SUPPLEMENTA TION IN EXPERIMENTAL Y INDUCED PARASITIC INFECTIONS This study was carried out in order to determine the serum zinc levels and the effect of zinc supplement on the cellular immunity in experimentally induced parasitic infections. In this study, 50 Wistar- Albino male rats, 4-6 months old and weighing 350- 380 g were used. Experimentally, the rats were divided into three groups each containing 10, 20 and 20 rats to represent the control, infected with zinc supplemented diet and infected without zinc supplemented diet groups, respectively. Serum zinc levels and some immunologic parameters (T4-T8 and total lymphocyte percentage) of rats were determined and some statistical comparisons were performed between the groups. Total percentage of lymphocyte in zinc supplemented infected group was observed to be statistically increased comparing with the other two groups, though the same values were also statistically higher in infected group than the control. In the control group, values for T4-lymphocytes were higher than the other two experimental groups and infection seemed to reduce the T4 contents and there was not any statistical difference between the experimental groups. In the supplemented infected group the Tg values were higher than the other two groups and comparably higher in the infected group than the control. No difference was observed between the serum zinc levels of all groups.34 In the correlation coefficient calculations a positive relation was found between T4 and Tg-lymphocytes in both control and infected groups, though there was not any relation in the other parameters. Also a positive relation was observed between the Tg- lymphocytes and serum zinc levels in the supplemented infected group. It was observed in this study that zinc supplementation stimulates the immune system by increasing the Tg-lymphocyte production and it may be concluded that zinc supplementation might be useful besides the therapeutic treatments for parasitic infections.