Sistemik magnezyum sülfatın anesteziye sıçanda penisilinle indüklenen epileptiform foküs üzerine etkisi
- Tez No: 30043
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ ÖZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
43 ÖZET Preeklampsi-eklampsi yüksek tansiyon, proteinüri, ödem, koagülopati ve konvülsiyonlarla karakterize ve nedeni bilinmeyen bir gebelik hastalığıdır. Tedavisinde ampirik olarak manezyum sülfat kulanılmaktadır. Magnezyum sülfatın antikonvülsan etki mekanizması bilinmemektedir. Bu çalışmada parenteral magnezyum sülfatın antikonvülsan etkisi, sıçanda penisilinle indüklenmiş epileptiform fokus nöbet modelinde araştırılmıştır. 100 Ü penisilinin intrakortikal enjekte edilmesinin ardından epileptiform deşarjlar zirveye ulaştıktan sonra dört hayvana 300 mg/kg dozda magnezyum sülfat, diğer beşine saline kontrol i.p. enjekte edildi. Epileptik diken dalgası frekansları deney ve kontrol guruplarında birbirine benzer şekilde zamanla giderek azaldı. Bu bulguların ışığında, sistemik magnezyum sülfatın sıçan fokal epilepsi nöbet modelinde epileptik diken dalgaları üzerine bir etkisinin bulunmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 44 Preeclampsia-eclampsia, characterized by- hypertension, proteinuria, edema, coagulopathy, and convulsions, is a pregnancy disorder with an unknown etiology. For years, magnesium sulfate has been used empirically in the treatment of eclamptic seizures without having a knowledge of its mechanism of action. In this study, the effects of magnesium sulfate were investigated in the penicillin-induced focal epileptiform discharges in the rat. When the epileptiform foci reached their maximum spike discharge frequency after intracortical injections of 100 U penicillin, magnesium sulfate at a dose of 300 mg/kg was injected i.p. in four animals. Five other animals had saline injections as control. Epileptic spike frequency declined in a similar manner in both groups. In conclusion, it seems that systemic magnesium sulfate has no effect on the epileptiform spikes in the focal penicillin epilepsy model in the rat.