Mobbing ve mobbingle başa çıkma yöntemleri: Mobbing mağdurlarına yönelik bir araştırma
Mobbing and procedures to overcome: An investigation on mobbing victims
- Tez No: 300447
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN KAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Şiddet, hangi şekliyle olursa olsun insanlara verdiği zarar açısından kabul edilemez bir olgudur. Daha çok fiziksel şiddetin yarattığı sonuçlardan ve onu uygulayanlardan bahsedilse de psikolojik şiddetin insanlarda oluşturduğu hasarlar en az onun kadar konuşulmaya ve tartışılmaya değerdir. Özellikle çalışma ortamlarında yaşanan ve çalışanların çalışma hayatları yanında özel hayatlarını da etkileyen mobbing, diğer bir ifadeyle psikolojik şiddet çok önemli bir örgütsel sorundur.Bu tezin amacı, mobbingle ilgili yapılan araştırmalara katkı sağlamak ve mobbingi anlatarak, mobbingle mücadele konusunda yöntemler göstermektir. Bu doğrultuda çalışmada, mobbing kavramı üzerinde durulmuş, mobbinge sebep olan etkenler anlatılmış ve mobbingle başa çıkabilme yollarına değinilmiştir. Son olarak da mobbingi yaşamış mağdurlar üzerine yapılan araştırma sonuçları hakkında bilgi verilmiştir.Çalışmanın amacına uygun olarak, mobbingin oluşturduğu olumsuz etkileri ve mobbing mağdurlarının mücadele yöntemlerini ölçmek için anket yöntemine başvurulmuştur. Araştırma sonuçları spss 17.0 programı kullanılarak test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, mobbingin çalışanlar üzerinde olumsuz psikolojik etkiler oluşturduğu ve mağdurların mobbingle mücadele etmeyi tercih etmedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Violence, in any circumstances, is an unacceptable fact considering its damages to people. Although the consequences of physical violence and its executers are mostly mentioned; the damages on people due to the physiological violence are worth being talked and discussed as much as that one. Especially, besides what happens in working environment and working life of employees, mobbing, psychological violence in other words, also affecting their private lives is a highly important organizational problem.The purpose of this thesis is contributing to the researches on mobbing and showing the struggle methods by expressing it. According to this study; mobbing concept is emphasized, factors causing mobbing are depicted and procedures to cope with mobbing are referred. Investigation results on mobbing victims are informed finally.In accordance with the goal of the study, survey method is applied to specify the negative effects of mobbing and striving techniques of its victims. Research results are tested by spss 17.0 software program. With respect to the research results, mobbing creating negative physiological effects on employees and victims rather not fighting against mobbing are ascertained.