İş sağlığı ve güvenliğindeki gelişmeler: Altınova Tersaneleri çalışanlarının farkındalıklarının değerlendirilmesi
Developments in occupational safety and health: Evaluation of awareness of Altınova Shipyard workers
  1. Tez No: 300446
  2. Yazar: DAVUT TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de iş sağlığı ve güvenliğinin önemi her geçen gün artmaktadır. Yaşanan iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucunda işçi ölümleri ülkemizi dünyada ön sıralara taşımaktadır. Bu durum iş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışmaların gerekliliğini ortaya koymaktadır.Türkiye'de hızla büyüyen tersane sektöründe meydana gelen iş kazaları sonucu işçi yaralanma ve ölümleri dikkatleri bu sektör üzerine çekmiştir. İş kazası ve meslek hastalıklarının meydana gelmesinin sebebi olarak işçilerin bilgi ve eğitim eksikliği gösterilmiştir. İş sağlığı ve güvenliği konusunu etkileyen diğer bir faktör de mevcut yasal düzenlemelerdir.Bu araştırmanın amacı: iş sağlığı ve güvenliğindeki gelişmelerin incelenmesi ve tersane çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilinç seviyelerinin değerlendirilmesidir. Yapılan bu çalışmanın araştırma soruları şunlardır:?İş sağlığı ve güvenliğindeki gelişmeler nelerdir??Tersane çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği konusundaki bilinç seviyeleri nedir?Bu sorulara cevap bulunabilmesi için literatür taraması yapılarak iş sağlığı ve güvenliği konusundaki gelişmeler incelenmiştir. Çalışma hayatı ile ilgili uluslararası kuruluşlar ve onların iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili düzenlemeleri araştırılmıştır. Ayrıca tersanelerde yapılan işler incelenerek iş sağlığı ve güvenliği konusunun tersanelerdeki önemi incelenmiştir. Tersane çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilinç seviyelerini ölçmek amacıyla anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational safety and health is getting more important day by day in Turkey as it is in the world. Because of occupational accidents and diseases result in workers' deaths, Turkey becomes one of the high rank countries in terms of the occupational safety and health issues in the world. The current situation of Turkey related to occupational health and safety issues requires some studies and investigations in different sectors.As a result of occupational accidents occurring in the rapidly growing shipbuilding industry in Turkey working on this sector has attracted the attention of injuries and deaths. Work accidents and occupational diseases as a cause of the arrival of the workers demonstrated a lack of information and education. Another factor affecting the occupational health and safety is current laws.The purpose of this study: Investigation developments in occupational health and safety and shipyard workers to evaluate the levels of awareness of occupational health and safety. The research questions of this study are as follows:?What are the developments in occupational health and safety??What is the level of awareness of occupational health and safety of the shipyard workers?To find an answer to these questions, reviewing literature review on occupational health and safety improvements. Working with the relevant international organizations and their work life with health and safety arrangements were investigated. The work in the shipyards, and also examined the importance of occupational health and safety of shipyards. In order to measure levels of shipyard workers? awareness of occupational health and safety survey was applied.