Toplumsal Tarih dergisinde Atatürk, Atatürkçülük ve inkılap tarihine dair yazılar (1994 - 2010)
Articles, which were issued by Toplumsal Tarih journal, on Atatürk, Kemalism, and the history of Turkish revolution (1994-2010)
- Tez No: 300465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmada Toplumsal Tarih Dergisi'nin (1994 ? 2010) tarihleri arasında yer alan 204 sayısı taranarak burada yer alan Atatürk, Atatürkçülük ve İnkılâp Tarihi'ne dair yazılar tespit edilmiş ve üç bölüm halinde gruplanarak incelenmiştir.Bu makalelerin incelenmesi ile derginin Atatürk'e, Atatürkçülüğe ve İnkılâp Tarihi konularına ne kadar yer ayırdığı ve nasıl yaklaştığı anlaşılmaya çalışılmıştır. Yapılan incelemeler neticesinde, derginin Atatürk ve İnkılâp Tarihi konularına değişik açılardan farklı yorumlar getirerek, resmi tarihin dışında daha eleştirel bir gözle baktığı görülmüştür. Atatürk ve İnkılâp Tarihi konularında yayımlanan makalelerin farklı konulardaki makalelere göre sayıca daha az olduğu tespit edilmiştir. Bu konulardaki makalelerin sayıca az olmasının değişik nedenleri bulunmakla birlikte yürürlükte olan Atatürk'ü Koruma Kanunu'nun da önemli bir faktör olabileceği tahmin edilmektedir. İncelenen yazılarda kullanılan dilin ve üslubun oldukça sade, anlaşılır olduğu, ayrıca bazı istisnalar olmak kaydıyla büyük bölümünün de uzman araştırmacılar, akademisyenler ve yazarlar tarafından kaleme alınarak, ortaya atılan iddiaların bilimsel temellere oturtulmaya çalışıldığı sonucuna varılmıştır. İncelenen makalelerin içeriğine bakıldığında çoğunlukla, önceden bilinen bilgilerden farklı olarak gözden kaçan veya yeterince dikkat edilmeyen noktalara yer verildiği görülmektedir
Özet (Çeviri)
This study examined through 204 issues of Toplumsal Tarih Journal which were published monthly between 1994 and 2010. All the articles which concern Atatürk, Kemalism and the History of Turkish Revolution were detected and were studied under three main categories.The main object of the study is to analyze how much space the magazine devoted to Atatürk, Kemalism and the History of Turkish Revolution, and how the general policy of the journal to these topics was. The study revealed that Atatürk and the History of Turkish Revolution are treated from a wider perspective which also includes a critical approach, which is different than the official mainstream history, to these issues. The articles which concern Atatürk and the History of Turkish Revolution have a small proportion comparing to the other topics. Along with many different reasons, the current law which concerns Atatürkü Koruma is another good reason for that. In most of the articles the writing style is smooth, plain and easily understandable, and most of the articles were written by professional researchers and academicians. Most of the articles follow a scientific research method while analyzing the data. Most of the studied articles had caught a focus which was not so vivid in former research which concerns the same topics.