Çok partili dönemde (1960-1980) yayımlanmış Doğan Kardeş dergisinde çocuk imajı
Child image in the magazine of Doğan Kardeş published in themulti-party period (1960-1980)
- Tez No: 584623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÜNVEREN KAPANADZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çok Partili dönemde (1960-1980) yayımlanmış Doğan Kardeş dergisinde çocuk imajının incelendiği bu çalışma, açıklayıcı araştırma türünde yapılmış nitel desenli bir araştırmadır. Doküman incelemesinin veri toplama yöntemi olarak kullanıldığı çalışmada, veri toplama aracı olarak, çok partili dönemde, iki darbe arası süreçte (1960- 1980), darbe dönemi olması nedeniyle 1960 yılının Eylül, Ekim, Kasım sayıları ile seçimlerin gerçekleştirildiği 1961, 1965, 1969, 1973 ve 1977 yıllarında seçimin yapıldığı ayın, ondan bir önceki ve bir sonraki ayın sayıları –genellikle Eylül, Ekim, Kasımkullanılmıştır. Böylelikle, çocuk yazının çocuk ve çocuk üzerinden toplumsal gerçeklik üretttiği düşüncesinden yola çıkılarak, Doğan Kardeş dergisi örnekleminden süreli yayınların nasıl bir çocuk imajı çizdiği ve kurguladığı, ele alınan dönemde çocuk gerçekliğinin nasıl görüldüğü araştırılmıştır. Bu bağlamda çalışma şu şekilde yapılandırılmıştır: Araştırmanın birinci bölümü Türk siyasal hayatı ve çok partili hayata geçiş sürecini kapsamaktadır. Araştırmanın ikinci bölümünde Osmanlı Devleti'nden Türkiye Cumhuriyeti'ne çocuk dergileri dönemlerine göre ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde Doğan Kardeş çocuk dergisinin 1960-1980 yılları arasında yayımlanmış olan sayıları seçim dönemlerine göre üç ayı kapsayacak şekilde metin ve çizgi romanlarda nasıl bir çocuk imajı çizildiğinin tespit edilmesi açısından incelenmektedir. Araştırma sonucunda, derginin 1955-1966 arası sayılarında yardımlaşma ve sosyal duyarlılığın hayata geçirilmeye çalışıldığı, uzay ile ilgili ve güncel konuların, medeniyet, Atatürk ve Cumhuriyet ile ilgili yazılar ile daha önce görülmeyen siyasi içerikli yazıların yer aldığı görülmüştür. Böylelikle, çocuk, Türk çocuğu, Atatürk çocuğu ve Cumhuriyet çocuğu olarak kimliklendiren, iyi bir vatandaş olma doğrultusunda inşa eden dönemdir. 1967- 1978 arası süreçte yayınlanan sayılar incelendiğinde ise, çocuğa ideal bir kimlik yükleme amacının güdülmediği bir dönem olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the image of a child in Doğan Kardeş magazine published in the Multi-Party period (1960-1980), is a qualitative research in which document analysis was used as data collection method. In the study, as data collection tool, in the multi-party period, between the two coups (1960-1980), the period of September, October, November 1960 and elections were held in 1960, 1961, 1965, 1969, 1973 and in 1977, the number of the month in which the election was held, the preceding and the next month - usually September, October, November - were used. Thus, based on the idea that childrens writing produces children and social reality through children, by taking Doğan Kardeş magazine as sample, it was investigated how periodicals drew and constructed a child image, and how child reality was seen in the period discussed. In this context, the study was structured as follows: The first part of the study covers Turkish political life and the transition to multiparty life. In the second part of the study, children magazines from Ottoman Empire to the Republic of Turkey were discussed, according to their periods. In the third part of the study, the issues of Doğan Kardeş children's magazine published between 1960 and 1980 were examined to identify how a child's image was drawn in the texts and comic books covering three months according to the election periods. As a result of the research, it was seen that the issues of cooperation and social sensitivity were tried to be realized and the topics related to space and current issues, writings about civilization, Atatürk and Republic, and political articles that had never been seen before were included in the issues of the magazine between 1955-1966. Thus, it is the period that identifies the child as Turkish child, Atatürk child and Republican child and built it in line with being a good citizen. When the issues published in the period between 1967 and 1978 were examined, it was observed that it was a period in which the aim of imposing an ideal identity on the child was not pursued.