Hipotiroidizmin koyunlarda bazı kan ve rumen içeriği metabolitleri ile ağırlık kazancı üzerindeki etkisi
The Effect of hypothyroidism on certain metabolites of blood and ruminal contest and body weight gain in the sheep
- Tez No: 30049
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOCABATMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
54 6. ÖZET Bu çalışmada, hipotiroidizmin koyunlarda bazı kan ve rumen içeriği metaboliüerinin düzeyleri ile ağırlık kazancı üzerindeki etkisi araştırıldı. Denemede, aynı yaşta ve canlı ağırlıkları benzer olan, erkek merinos kuzular kullanıldı. Hayvanlar; Kontrol, Grup 1 - A, Grup 1 - B, Grup 2 - A ve Grup 2 - B şeklinde 5 gruba ayrıldı. tik 3.5 aylık süre boyunca, kontrol kuzuları dışındaki hayvanlara thiourea (günde 60 ve 120 mg/kg vücut ağırlığı) uygulanması ile hipotiroidizm oluşturuldu. Daha sonra, thiourea uygulanmasına son verildi ve Grup 1 - B ile Grup 2 - B'deki hayvanlara 3.5 ay süreyle 250 mcg/kg vücut ağırlığı dozunda potasyum iyodür (Ki) verildi. Çalışmanın başlangıcından itibaren, hayvanların hepsinden 15 gün aralıklarla kan ve rumen içeriği örnekleri alındı. Örneklerde; rumen içeriği pH düzeyleri, protozoon ve bakteri sayılan, amonyok azotu düzeyleri, uçucu yağ asidi (UYA) düzeyleri ve kan serumu toplam tiroksin (TT^ düzeyleri, toplam triiyodotironin (TT3) düzeyleri, ve kan amonyak azotu düzeyleri belirlendi. Aynı aralıklarla, hayvanların canlı ağırlık artışları da ölçüldü. Thiourea verilen hayvanlarda TT4 ve TT3 düzeyleri (sırasıyla 0.50 mcg/dl ve 10.06 ng/dl) azaldı. Hipotiroidizm nedeniyle, canlı ağırlık kazancı (3.78 gr/gün), rumen pH'sı (5.86), rumen protozoonlannm sayısı (325298 prozoon/ml) ve rumen içeriği toplam UYA düzeyleri (86.18 mmol/lt) azaldı. Ancak, rumen içeriği ve kan amonyak azotu düzeyleri (sırasıyla 3.226 mg/dl ve 921. 17 mcg/dl) ile rumen bakterilerin sayısı (23.84 xl09 ) artü. Ki verilen hayvanların parametreleri kontrol grubundakilerin55 düzeylerine ulaştı (ortalama kan serumu TT4 3.40 mcg/dl, TT3 97.18 ng/dl, canlı ağırlık artışı 237.38 gr/gün, rumen pH'sı 6.32, rumen protozoonlarmın sayısı 418739 protozoon/ml, rumen bakterilerinin sayısı 11.21.x 109 bakteri/ml, rumen amonyak azotu 2.048 mg/dl, kan amonyak azotu 584.03 mcg/dl, rumen içeriği toplam UYA 118.82 mmol/lt). Ki verilmeyen hayvanlarda, bu parametrelerdeki artış daha düşük düzeylerdeydi (ortalama kan serumu TT4 1.34 mcg/dl, TT3 46.11 ng/dl, canlı ağırlık artışı 156,62 gr/gün, rumen pH'sı 6,04, rumen protozoonlarmın sayısı 350301 protozoon/ml, rumen bakterilerin sayısı 20.08 x 109 bakteri/ml, rumen amonyak azotu 2.992 mg/dl, kan amonyak azotu 824.86 mcg/dl, toplam UYA 95.74 mmol/lt). Deneme sonunda, kontrol hayvanlarının ortalama canlı ağırlığı 65 kg ve hipotiroidizm sonunda Ki verilen hayvanlarda 56 kg'dı. Buna karşılık, hipotiroidizm oluşturulan fakat Ki verilmeyen hayvanlardaki canlı ağırlık daha düşüktü (45 kg). Canlı ağırlık kazançlanndaki bu farklılıklar ekonomik açıdan önemli bulundu. Sonuç olarak, deneysel hipotiroidizm oluşturulan koyunlarda Kl'ün azalan parametre değerlerinin normal değerlere ulaşmasında ve canlı ağırlık kaybının önlenmesinde etkili bir madde olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
56 7. SUMMARY The Effect of Hypothyroidism on Certain Metabolites of Blood and Ruminal Content and Body Weight Gain in The Sheep In this study, the effect of hypothyroidism on the levels of some blood and ruminal content metabolites and body weight gain in the sheep were investigated. In the experiment, the male merino lams which were at the same age and similar body weight were used. The animals were divied into 5 Groups as Control, Group 1-A, Group 1-B, Group 2-A and Group 2-B. During the first 3.5 month, hypothyroidism was induced in the animals except control ones by administration of thiourea (60 and 120 mg/kg body weight daily). Then, thiourea administration was lasted and potassium iodide (KI) was given to the animals in the Group 1-B and Group 2-B at the dose of 250 mcg/kg body weight daily for 3.5 month. From the beginning of the study the samples of blood and ruminal content were taken all of the animals at 15 days intervals. In the samples; pH levels, protoozoa and bacteria counts, ammonia nitrogen levels, volatile fatty acids (VFA) levels in the rumen content and total thyroxine (TT4) levels, total triiodothyronine (TT3) levels in the blood serum and blood ammonia nitrogen levels were determined. The body weight gain of the animals were also measured at same intervals. Both of the TT4 and TT3 levels decreased (0.50 mcg/dl and 10.06 ng/dl respectively) in the animals those were given thiourea. Because of hypothyroidism, body weight gain (3.78 gr/day), ruminal pH (5.86), ruminal57 protozoa count (325298 protozoa /ml) and ruminal total VFA levels (86.18 mmol/lt) decreased. However, ruminal and blood ammonia nitrogen levels (3.226 mg/dl and 921. 17 mcg/dl respectively) and ruminal bacteria count (23.84 x 109 bacteria/ml) increased. The parameters of the animals those were given KI, reached at the levels of control ones (mean blood serum TT4 3.40 mcg/dl, TT3 97.18 ng/dl, body weight gain 237.38 gr/day, ruminal pH 6.32, ruminal protozoa count 418739 protozoa /ml, ruminal bacteria count 11.21 x 109 bacteria/ml, ruminal ammonia nitrogen 2.048 mg/dl, blood ammonia nitrogen 584.03 mcg/dl, total VFA in ruminal content 118.82 mmol/lt). In the lambs not given KI, the increase of those parameters were at lower levels (mean blood serum TT4 1.34 mcg/dl, TT3 46.11 ng/dl, body weight gain 156.62 gr/day, ruminal pH 6.04, ruminal protozoa count 350301 protozoa/ml, ruminal bacteria count 20.08 x 109 bacteria/ml, ruminal ammonia nitrogen 2.992 mg/dl, blood ni trogen 824.86 mcg/dl, total VFA in ruminal content 95.74 mmol/lt). At the end of the experiment, the mean body weight of control animals was 65 kg and the animals those were given KI at the end of the hypothyroidism was 56 kg. Whereas, it was rather lower (45 kg) in the hypothyroidism induced but not given KI animals. This differences in the body weight gain have an economical importance. Based on results, it was concluded that KI was an effective agent in restoration of the lowered parameters to the normal values and prevention of body weight loses in the experimentally induced hypothyroidism in the sheep.