Açlığın trombosit agregasyonuna etkisi
- Tez No: 30048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULBAKİ TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
36 ÖZET Bu çalışmada açlığın trombosit agregasyomına etkileri araştırıldı. Yaşlan 19-24, vücut ağırlıkları 50-77 kg arasında değişen ve sigara alış kanlığı olmayan 20 sağlıklı erkek denekten yararlanıldı.Denekler bir ay boyunca oruç tutmak suretiyle günde yaklaşık 15 saat açlığa maruz bıra kıldı. Deney süresinin 0., 1., 14. ve 28. günlerinde öğleden sonra saat 16:00' da (yani açlığın 14. saatinde) venöz ve kapiller kan örnekleri alındı. Alınan bu kan örneklerinde kanama ve koagülasyon zamanlan, trombosit sayılan, trombositlerin kollojen, ADP ve epinerrine karşı agregasyon cevaplan, serum glukoz, lipit ve çeşitli hormon düzeylerine bakıldı. Yine yukanda belirtilen aynı gün ve saatlerde deneklerin arteriyel kan basınçları, kalp atım hızlan ve vücut ağırhklan deney boyunca ölçüldü. Bu çalışma-mızda deneklerin vücut ağırlıkları ve kalp atım hızlannda hafif bir azalma görülmekle beraber istatistiki önem arzetmedi. Fakat açlığın 14. ve 28.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY Ramadan fasting by the repeated daily fasting for 29-30 days by deprivation from water and foods during fasting time and by extension of fast to severel hours more than an overnight fast. The effects of Ramadan fasting of platelet aggregation in twenty healty young male subjects were investigated. Fasting blood semples were taken on days 0, 1, 14 and 28, and were analyzed for triglycerides, cholesterol, glucoz, insulin, glucagon, aldosteron and atrial natriuretic peptid. In addition, systolic and diastolic pressure, heart rate, platelet count, bleeding and coagulation time and platelet sensitivity to severel agonists(collogen, ADP and epinephrine) and body weight changes were examined. During of Ramadan, body weight and heart rate did not changed.