Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran hipotiroidi hastalarının levotiroksin kullanımı konusundaki bilgi düzeyleri, davranışları ve ilaç uyumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge levels, behaviors, and medication compliance of hypothyroid patients applying to the Family Medicine Outpatient Clinic regarding levothyroxine use
- Tez No: 932389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER EMRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hipotiroidi, tiroid hormonlarının yetersizliği veya etkisizliği sonucu ortaya çıkan metabolizmanın yavaşlamasıyla karakterize kronik bir hastalıktır. Hipotiroidizm, özellikle birinci basamak sağlık hizmetlerinde sık karşılaşılan bir endokrin bozukluk olup, tedavi edilmediğinde hipertansiyon, dislipidemi, bilişsel bozukluklar ve nöromüsküler disfonksiyon gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Primer hipotiroidi, kadınlarda erkeklere oranla 8-9 kat daha sık görülür ve yaşla birlikte görülme sıklığı artar. Hipotiroidi tedavisinde kullanılan levotiroksin (LT4), etkili bir tedavi yöntemi olmakla birlikte, hastaların ilaç kullanımına uyumları tedavi başarısını doğrudan etkiler. Kronik hastalıklarda tedaviye uyumun sağlanamaması, morbidite ve mortalite oranlarını artırmakta, sağlık harcamalarını da olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran hipotiroidi hastalarının levotiroksin kullanımı konusundaki bilgi düzeyleri, ilaç kullanım davranışları ve tedaviye uyumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, kesitsel ve tanımlayıcı bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Çalışma, Pamukkale Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniğinde 1 Ağustos-30 Kasım 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini, polikliniğe başvuran hipotiroidi hastaları oluşturmuş ve örneklem seçilmeden evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiştir. Araştırmaya katılım için 18 yaş ve üzeri olmak, levotiroksin kullanıyor olmak ve anketi eksiksiz doldurmak gibi kriterler belirlenmiştir. Veriler, sosyodemografik bilgileri içeren sorular, tiroid ve tiroid ilaçları hakkındaki bilgi düzeyini ölçen önermeler ve Modifiye Morisky Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 25.0 yazılımı ile yapılmış, parametrik ve non-parametrik testler kullanılarak istatistiksel değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 213 hipotiroidi hastası katılmış olup, yaş ortalamaları 41,11 ± 14,56'dır. Katılımcıların %86,9'u kadın, %39,4'ü üniversite mezunudur. Hastaların %62'sinde ailede hipotiroidi öyküsü bulunurken, %20,2'si tiroid cerrahisi geçirmiştir. Levotiroksin kullananların %99,5'i ilacı sabah ve %98,6'sı aç karnına almaktadır. Ancak, LT4 ile diğer ilaçlar arasında en az 4 saat beklenmesi gerektiği bilgisi yalnızca %30,5 oranında doğru bilinmektedir. Katılımcıların %65,7'si ilaç kullanımında yüksek motivasyona, %87,3'ü ise yüksek bilgi düzeyine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Hypothyroidism is a chronic disease characterized by a slowdown in metabolism due to the deficiency or ineffectiveness of thyroid hormones. Hypothyroidism, commonly encountered in primary healthcare settings as an endocrine disorder, can lead to significant health problems such as hypertension, dyslipidemia, cognitive impairments, and neuromuscular dysfunction if left untreated. Primary hypothyroidism is 8-9 times more common in women compared to men and increases with age. Levothyroxine (LT4) is an effective standard treatment for hypothyroidism; however, patient adherence to medication significantly influences treatment success. Ensuring medication compliance in chronic diseases is critical to reducing morbidity and mortality rates, as well as healthcare costs. This study aims to evaluate the knowledge levels, behaviors, and medication compliance of hypothyroid patients regarding levothyroxine use at Pamukkale University Faculty of Medicine Family Medicine Outpatient Clinic. This study was designed as a cross-sectional and descriptive research. It was conducted at Pamukkale University Family Medicine Outpatient Clinic between August 1 and November 30, 2024. The study population consisted of hypothyroid patients who applied to the outpatient clinic, and the entire population was targeted without selecting a sample. Inclusion criteria for participation included being 18 years or older, using levothyroxine, and completing the questionnaire fully. Data were collected using questions covering sociodemographic information, statements measuring knowledge about thyroid and thyroid medications, and the Modified Morisky Scale. The data were analyzed using SPSS 25.0 software, with statistical evaluations conducted using both parametric and non-parametric tests. The study included 213 hypothyroid patients with a mean age of 41.11 ± 14.56 years. Of the participants, 86.9% were female, and 39.4% held a university degree. A family history of hypothyroidism was present in 62% of the participants, and 20.2% had undergone thyroid surgery. Among those using levothyroxine, 99.5% took the medication in the morning, and 98.6% took it on an empty stomach. However, only 30.5% correctly knew that there should be at least a 4-hour interval between LT4 and other medications like iron and calcium. While 65.7% of participants showed high motivation in medication use, 87.3% demonstrated a high level of knowledge.