Bafra Ovası'nda yer altı suyundan yararlanma ve doğal çevre ilişkisi
Utilization of underground water Bafra Plain and natural environment relationship
- Tez No: 300504
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bafra Ovasının yer altı ve yer üstü su potansiyelini ortaya koymak, yer altı su kaynaklarından yararlanabilirlilik durumunu tespit etmek, yer altı suyunun mevsimlere göre analizini ortaya koymak, yer altı suyunun kirlilik ve kullanımından kaynaklanan sorunları tespit etmek ve çözüm önerileri sunmaktır.Çalışmaya öncelikle araştırma sahasının yakın çevresi ile ile ilgili literatür taranarak başlanmıştır. Arazi gözlemleri ile mevcut yer altı su kaynakları kullanımının (2010 yaz dönemi?2011 kış dönemi) durumu tespit edilmeye çalışılmıştır. Mevcut durumu belgeleyen fotoğraflar da bu aşamada çekilmiştir. Bu çalışmalar sırasında yol gösterici olacak ve önemli ayrıntıların sahada kontrolünü sağlayacak kartografik veriler, çeşitli kurum ve kuruluşlardan sağlanmıştır. Kış ve yaz dönemlerine ait yer altı su numuneleri alınarak, Samsun Belediyesi'nde analiz ettirilmiştir. Analiz sonuçlarının mevsimlere göre karşılaştırılması yapılmıştır.Son bölümde ise yer altı su kaynakları kullanımıyla ilgili ovada ikamet eden hane halkına anket uygulanmıştır. Bu anketler tablolaştırılmış ve grafiklere dökülmüştür. Elde edilen bulgular incelenerek araştırma sahasındaki mevcut sorunların nedenleri ve sonuçları ve olası çözüm önerileri sunulmuştur.Araştırma sonunda ulaşılan sonuçların bazıları şunlardır:Bazı dönemlerde özellikle yaz dönemlerinde yer altı suyunda kesinti yaşandığı tespit edilmiştir.Yer altı suyunda belirli dönemlerde farklılaşmalar olduğu tespit edilmiştir. Bu dönemler: Sondaj kullanımının fazla olduğu dönemler, çeltik ekim zamanı, temmuz ve ağustos ayı, yaz kuraklığı, bahar yağışı ve kar erimelerinin olduğu zamanlardır.Araştırma sahasında yaptığımız çalışmalara göre, yer altı suyunu kullananların çoğu, kullandıkları suyu analiz ettirmedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to bring up the underground water and aboveground water potention of Plain Bafra, to determine the vulnerability condition from underground water sources, to bring up the analysis of underground water as to saeasons, to determine the problems about underground water polllution and to offer solutions.This study was firsly started by searching litearature about close field of study. The conditon of existing underground water usage (2010 summer season-2011 winter season) was determined. And the photographs that prove the existing conditions were taken during this step. Cartographic datas were provided from different organizations and institutions. Underground water samples of winter and summer seaons were taken and were analyzed at Samsun Municipality. The analyis results were compared as to seasons.At the last part of the study, a poll about the usage of underground water was taken to residents. These polls were turned into pictures and graphics. Findings were analysed, reasons and results of existing problems at study field were explained and solutions were offered.Some results of this study are:-It was determined that underground water cutoff was experienced in some periods especially in summer seasons.-It was determined that some differentiations became in some periods. These periods are rice planting time, Month July and Month August, summer drought, spring falls, snow melting time.-It was determined that most of the residents use underground water without analysis.-It was determined that there are some negative results of the usage underground water.-It was determined that underground water changes became in searching area as to years and places.