İslam fıkhında yemin
The oath in Islamic jurisprudence
  1. Tez No: 300509
  2. Yazar: RECAİ ÖĞÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma İslam fıkhında yemin konusunu ele almaktadır. Bu bağlamda yeminin lügat ve kavramsal çerçevesi, yakın kavramlarla ilişkisi, risalet öncesi ve sonrasında kullanım şekilleri ve gelişim süreci ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın esas bölümünde ise öncelikle Allah adına yapılan yeminler konusu olmak üzere, her biri ayrı birer başlık altında incelenen yemin ile ilgili İslâm fıkhındaki bütün konular, hayattaki kullanım alanlarıyla beraber bir bütün halinde sunulmuştur
Özet (Çeviri)
This study addresses the issue of oath-making in Islamic Law.In this regard, we tried to present lexical and conceptual framework of oath-making, its relation with similar concepts, semantical analysis of the concept as it is used in the preprophecy and the post-prophecy periods, and its (historical and semantic) evolution. As for the basic part of the study, the paper presented all the issues related to oathmaking in Islamic Law, particularly the oaths taken in the name of Allah, by examining each one under a seperated topic with the usage areas of the concept in life as a whole