Associated factors of child maltreatment and its consequences among children diagnosed with and without ADHD: A comparative study - When telling is not enough?-
DEHB olan ve olmayan çocuklarda çocuk istismarı ve sonuçlarıyla ilişkili etkenler: Karşılaştırmalı bir çalışma -Sözün bittiği yerde?-
  1. Tez No: 300535
  2. Yazar: ŞÜKRAN GÜLİN EVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Çocuk istismarı çocuk ruh sağlığı alanında çalışan uzmanların karşılaştığı en ciddi problemlerden biridir. Bu alanda yapılan sınırlı sayıdaki çalışmalar istismara uğrama riskinin DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) olan çocuklarda daha yüksek olduğunu göstermiştir. Çocuk istismarının ve bununla ilişkili etmenlerin Türk kültüründe araştırılmasına gereksinim duyulmaktadır. Bu çalışmada, annelerin disiplin tutum ve uygulamalarının anlaşılması amacıyla 125 çocuk ve annesinden bilgi toplanmış, nitel ve nicel analizler yürütülmüştür. Sonuçlar DEHB bileşik tip olan çocukların annelerinin istismar içeren sözel ve fiziksel cezayı disiplin stili olarak kabul etmeye daha eğilimli olduklarını, aynı şekilde, bu çocukların daha fazla sözel ve fiziksel istismara uğradıklarını göstermiştir. Annenin sözel istismarı disiplin stili olarak kabul etmesi çocuğun davranış sorunlarındaki artışı, çocuğun davranış sorunlarındaki artış annenin fiziksel istismara başvurma olasılığını, sıklığını, ve bu istismar türünün şiddetini yordadağı bulunmuştur. Annenin, kendi çocukluk cinsel istismar öyküsünün, duygu odaklı başetme stilinin, kişilik özelliklerinin, istismar içeren ceza türlerini disiplin stili olarak kabul etmesini ve uygulamasını yordadığı sonucu elde edilmiştir. Bununla birlikte, bu çalışmanın sonuçlarına göre, annenin fiziksel cezayı disiplin stili olarak kabul etmesi çocuğun depresyon puanı üzerindeki artışı yordamış ve çocuğun davranış sorunları ve depresyon puanı arasında aracı değişken (mediator) işlevi görmüştür.
Özet (Çeviri)
Child maltreatment is one of the most severe problems that child mental health experts deal with. Limited studies on this field suggest risk of child maltreatment is higher for children with ADHD and disruptive behavior disorder. There is also great need for investigating child maltreatment and its risk factors in Turkish society. In the present study, with the aim of understanding maternal attitudes and actual practices of discipline styles, qualitative and quantitative analyses were run with 125 children and their mothers. Results indicated that mothers of children with ADHD combined type were more prone to approve physical and verbal punishment as discipline styles, consistently; children with ADHD combined type were more frequently and more severely exposed to both physical and verbal maltreatment. Maternal approval of verbal maltreatment as a discipline style predicted disruptive behaviors of children and disruptive behaviors of children predicted increased maternal approval and practice of physical punishment as a discipline style. Maternal scores on perception of childhood sexual abuse, emotion focused coping style, personality characteristics, and psychopathologies were found to be predictive for maternal approval and actual practicing of abusive discipline styles. Maternal approval of physical punishment was predictor of child depressive symptoms and it was a mediator between oppositional behaviors and depressive symptoms.