Looming vulnerability and perfectionism as mediating factors among parental bonding, social anxiety, and depression
Anne-baba bağlanmasının sosyal anksiyete ve depresyonla ilşikisinde zihinsel abartma ve mükemmelliyetçiliğin aracı değişkenler olarak rolleri
  1. Tez No: 300539
  2. Yazar: AYŞE ALTAN ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN AYVAŞIK, PROF. DR. HÜROL FIŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Zihinsel Abartma Tarzı (ZAT) anksiyeteye özgün olarak önerilen bir bilişsel hassasiyet tarzıdır. Mükemmeliyetçilik de hem anksiyete hem de depresyonla ilişkili olduğu öne sürülen bir diğer tarzdır. Depresyon ve anskiyete ile ilişkili olarak en sıklıkla çalışılan diğer bir değişken grubu da ebeveynlik tarzıdır. Bu alanda yapılan pek çok çalışma özellikle ilgi ve aşırı koruma boyutlarına odaklamıştır. Bu çalışma ZAT ve mükemmeliyetçilikle ilgili ebeveyn özellikleriyle birlikte, bu değişkenlerin ebeveynlik tarzının sosyal anksiyete ve depresyonla ilişkisinde aracı değişken olarak rolünü test etmeyi amaçlamaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek için 389 üniversite öğrencisinden demografik bilgi formu, Zihinsel Abartma Tarzı Ölçeği (ZATÖ), ABBÖ, Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (ÇBMÖ), Liebowitz Sosyal Anksiyete Skalası (LSAS), Kısa Olumsuz Değerlendirilme Korkusu (KODK) ölçeği ve Beck Depresyon Envanterinden (BDE) oluşan bir batarya doldurmaları istenmiştir. Ana çalışma öncesi, ZATÖ' nün Türkçe formunu psikometrik özelliklerinin belirlenmesi için bu ölçek 176 kişilik bir örnekleme dağıtılmış ve yeterli sonuçlar alınmıştır. Sonuçlar hem sosyal büyütmenin hem de uyumsuz mükemmeliyetçiliğin hem sosyal anksiyete hem de depresyonla ilişkili olduğunu göstermiştir. Mükemmeliyetçilik hem depresyon hem sosyal anksiyete ile ilişkiliyken, ZAT sosyal anksiyete ile daha yakın ilişkili bulunmuştur. Uyumsuz mükemmeliyetçiliğin ebeveynlik değişkenlerinin tüm boyutlarıyla depresyon arasındaki ilişkide ve anne ilgisiyle sosyal kaygı arasındaki ilişkide aracı değişken olarak rolü olduğu bulunmuştur. ZAT'nin aracı değişken olarak rolü bulunmamıştır. Bu sonuçlar var olan bilgiler ve daha önce yapılmış çalışmalar ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Looming Maladaptive Style (LMS) was proposed to be an anxiety specific cognitive vulnerability factor. Perfectionism also acts as a vulnerability to both anxiety disorders and depression. Parenting is another factor associated with both anxiety and depression, with a majority of studies focusing on care and overprotection dimensions of parenting. These parenting dimensions have been reported to be associated with vulnerabilities to psychological disorders. The present study, aims to investigate the parental characteristics associated with LMS and perfectionism as well as testing the mediator roles of these constructs in the relationship of parental bonding to social anxiety and depression. To fulfill this aim, data was gathered from 389 university students all of whom were administered a questionnaire package composed of Looming Maladaptive Style Questionnaire- Revised (LMSQ-R), Parental Bonding Inventory (PBI), Liebowitz Social Anxiety Scale (LSAS), Brief Fear of Negative Evaluation (BFNE) and Beck Depression Inventory (BDI). In order to obtain psychometric characteristics of LMSQ-R, the scale was administered to a group of 176 university students prior to the main study. Results revealed that both social looming and maladaptive perfectionism were associated with dimensions of parenting. Although perfectionism was associated with both social anxiety and depression, LMS was much more closely associated with social anxiety. Maladaptive perfectionism had a significant mediator role between all dimensions of PBI and depression. Perfectionism also mediated the relationship between maternal care and social anxiety. LMS was not found to have any mediator role. These results were discussed under the light of relevant literature.