The effect of cinematherapy on self-perception among adolescents: Applications in clinical and non-clinical samples
Sinematerapinin ergenlerin kendilik-algısı üzerindeki etkisi: Klinik ve klinik-olmayan örneklem uygulamaları
  1. Tez No: 300540
  2. Yazar: SERAP ŞENDİKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı sinematerapi ve sinematerapi-öznel iyi oluş düzeyi etkileşiminin kendilik-algısı ve boyutları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bununla birlikte, kendilik-algısı boyutlarına uygun ve terapötik işlevleri olan sinematerapi filmlerinin seçilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, benzerlik özdeşleşmesinin yanısıra, bilişsel-duygusal özdeşleşmenin rolü araştırılmıştır. Klinik ve klinik-olmayan 15 ve 18 yaş aralığındaki 34 katılımcıdan üç uygulama koşulu oluşturulmuştur. Klinik sinematerapi koşulu ayakta tedavi gören 10 psikiyatri hastasından oluşmuş, 24 lise öğrencisi ise ikiye bölünerek klinik-olmayan sinematerapi ve kontrol koşullarına yerleştirilmiştir. Sinematerapi koşullarında, katılımcılar sinematerapi filmlerinin izlenmesi ve tartışılmasından oluşan 3 seanslık bir sinematerapi uygulaması almış, kontrol koşulunda ise 3 seans boyunca bir belgeselin bölümleri izlenmiş ancak tartışma yapılmamıştır. Sonuçlara göre, çalışmadan önce klinik örneklemdeki katılımcıların kendilik-algısı, ve okul yeterliliği, fiziksel görünüm ve genel kendilik-değeri gibi kendilik-kavramı boyutlarında klinik-olmayan katılımcılara göre daha olumsuz oldukları görülmüştür. Bununla beraber, klinik örneklemdeki katılımcıların klinik-olmayan katılımcılara göre daha düşük öznel iyi oluş düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir. Sinematerapinin etkisi ile ilgili olarak, klinik-olmayan katılımcıların atletik yeterlilik konusunda olumlu olarak değiştikleri görülmüştür. Ayrıca, sinematerapi, klinik örneklemdeki düşük öznel iyi oluş düzeyine sahip katılımcıların kendilik-algısını olumlu yönde etkilemiştir. Sinematerapi, klinik-olmayan katılımcılardan düşük öznel iyi oluş düzeyine sahip olanların atletik yeterlilik boyutunu olumlu bir şekilde etkilerken, genel kendilik-değerini olumsuz etkilemiştir. Özdeşleşme sonuçlarına bakıldığında, sinematerapi koşulundaki katılımcıların kontrol koşuluna göre daha fazla benzerlik özdeşleşmesi kurduğu ve kurgusal katılımın klinik örnekleme göre klinik-olmayan örneklemde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Uygulamalar ve bulgular örneklem özellikleri ve sinematerapi yöntemleri doğrultusunda tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the effect of cinematherapy and its interaction with subjective well-being levels on self-perception and its dimensions. Additionally, the study aimed to select cinematherapy movies in accordance with self-perception dimensions, and their therapeutic functions. Moreover, the role of cognitive-emotional identification beside similarity identification was investigated. Three conditions were constructed by clinical and non-clinical samples consisted of 34 participants aged between 15 and 18. Clinical cinematherapy condition was composed of 10 out-patient psychiatric participants, and 24 high school students were assigned to non-clinical cinematherapy and control conditions. Cinematherapy conditions received 3-session cinematherapy intervention in which viewing and elaboration of cinematherapy movies took place. Control condition watched episodes of a documentary with no elaboration part. According to results, in pre-treatment measures, clinical sample had more negative self-perception and self-concept scores in scholastic competence, physical appearance, and global self-worth than non-clinical sample. Additionally, clinical sample had lower levels of subjective well-being than non-clinical sample. As a result of cinematherapy application, athletic competence positively changed in non-clinical sample. Besides, cinematherapy positively affected self-perceptions of participants with low levels of subjective well-being in clinical sample. For participants with low subjective well-being levels in non-clinical cinematherapy condition, athletic competence increased while global self-worth decreased. According to identification results, cinematherapy conditions had higher similarity identification scores than control condition and non-clinical cinematherapy condition had higher fictional involvement scores than clinical cinematherapy condition. The applications and findings were discussed in terms of sample characteristics and cinematherapy procedures.