Disability salience as an indicator of loss anxiety: An alternative explanation for the fundamental fear of human beings
Kayıp kaygısının göstergesi olarak engelin hatırlatılması durumu: İnsanlığın temel korkusu üzerine alternatif bir açıklama
  1. Tez No: 300538
  2. Yazar: CEMİLE MÜJDE ATABEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı engel ve dehşet yönetimi çatısı altında kayıp kaygısının incelenmesidir. Bu kapsamda engel ve ölüm, nicel ve de nitel olarak karşılaştırılmıştır. Engelin ve ölümün hatırlatılması manipülasyonlarının etkileri katılımcıların (N=217) vereceği cevaplarda iki kez uygulanan anket formları arayıcılığıyla ölçülmüştür. Ölümün hatırlatılmasının yanında felcin hatırlatılması koşulunun da etkili olduğu görülmüştür. Muhafazakârlık seviyeleri yüksek katılımcıların, ölümün hatırlatılması ve felcin hatırlatılması koşullarında daha muhafazakâr oldukları görülmüştür. Ayrıca, deney koşullarındaki katılımcıların söylemleri içerik analizine tabii tutulmuştur. Hem ölümün hem de engelin katılımcılarda üzüntü yarattığı sonucuna varılmıştır. Bu üzüntü genel ya da kişisel olabilir. Deney koşulları ile genel üzüntü söylemleri arasındaki ilişki anlamlı değildir. Ancak, deney koşulları ile kişisel üzüntü söylemleri arasındaki ilişki anlamlıdır. Ölümün hatırlatılması koşulundaki katılımcıların beklenenden daha az kişisel üzüntü yaşadıkları görülmüştür. Bunun yanında felcin hatırlatılması koşulundaki katılımcılar beklenenden daha çok kişisel üzüntü yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Ölümden farklı olarak katılımcıların olası bir felç durumunda kendileri için üzüldükleri görülmüştür. Bu sonuçlar, dehşet yönetimi kuramının söylediği gibi ölümün tek ve en temel korku olmadığı sonucuna varılmasına neden olmuştur. Engel de en az ölüm kadar korkutucu olabilir. Tüm bunların ışığında dehşet yönetimi kuramı çalışmalarında kullanılabilecek alternatif deney manipülasyonları ile ilgili bir teorik model önerilmiştir. Buna göre bir deney manipülasyonu şu üç koşulu sağlarsa dehşet yönetimi kuramı çerçevesinde başarılı olabilir: orta düzeyde korkutucu, yüksek seviyede hayal edilebilir/kolayca elde edilebilir ve kişi ile yüksek seviyede alakalı. Bu üç koşulu yerine getiren her tür kayıp olgusu kültürel dünya görüşünü savunma davranışına neden olabilecektir. Engelin korkutuculuğu engelle barışık ortamlar yaratmanın gerekliliği konusunda bir neden daha ortaya koyabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present research was to investigate the issue of loss anxiety within the framework of disability and terror management theory. A questionnaire package was administered to 217 participants twice to examine the effects of mortality salience and disability salience. Besides mortality salience, paralysis salience was found to be effective. Highly conservative participants were becoming more conservative in the paralysis salience and mortality salience conditions. Content analysis was also conducted relating the participants? accounts. It was concluded that death and disability were both inducing sadness for the participants. However, this sadness experience could have two different formats. The relation between experimental manipulations and global sadness accounts was not significant. However, the relationship between experimental manipulations and individual sadness accounts was significant. Participants in the mortality salience condition were experiencing less individual sadness than expected. In contrast, participants in the paralysis salience condition were experiencing more individual sadness than expected. It is concluded that death may not be the one and only fundamental fear as terror management theory suggests. Disability might be as fearful as death. A theoretical model is proposed for the alternative experimental manipulation in terror management theory studies. According to this conceptualization, an experimental manipulation could be successful if it satisfies the following three conditions: moderately fearful, highly imaginable/easily available and highly self-relevant. Any kind of loss which satisfies these conditions might result in cultural worldview defense. The threatening nature of disability might provide one more reason relating the importance of a disability-friendly environment.