My faithful machine: The role of technology in daily life the case of Singer sewing machine in Turkey
Benim sadık makinam: Teknolojinin günlük hayattaki rolü Türkiye?de Singer dikiş makinaları örneği
  1. Tez No: 300557
  2. Yazar: AYŞEN İŞLER SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Tarih, Science and Technology, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez evsel teknolojilerin günlük hayattaki rolünü incelemeyi amaçlar. Tez bu teknolojilerinin kadınların hayatına etkisine odaklanarak kadınların teknoloji aracılığı ile hayatlarını değiştirecek gücü nasıl oluşturdukları ve teknolojik aletlerin kadınları, hayatlarına yön verebilecek şekilde nasıl güçlendirdiği sorularına cevap arar. Bütün ev aletleri arasında, Singer dikiş makinaları konuyu iyi örneklemesi nedeni ile seçilmiştir. Buna uygun olarak, Singer Firması'nın ve dikiş makinası teknolojisinin ana özelliklerini ve tarihsel önemini vurgulamak için Singer Firmasının kısa tarihine yer verilmiştir. Dikiş makinası teknolojisinin kadınların hayatını hem ekonomik hem de sosyal alanda dönüştüren bir araç olduğu tartışılmaktadır. Bu çalışma için görüşülen kadınların tanıklıkları, kadınların teknik becerilerinin kişiliklerinin önemli bir parçası olduğunu göstermektedir. Ek olarak, orta-sınıf Türk kadını bu teknolojiyi kendilerinin ve ailelerinin ihityacı olduğu durumlarda ekonomik olarak orta-sınıf standartlarını korumak için de kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the role of domestic technology in daily life. It focuses on the impact of household technologies upon women?s lives and attempts to address the questions of how women could create an agency through technology to transform their lives and how a technological appliance could act to empower women. Of all household technologies, Singer sewing machine was chosen owing to its representative nature. Accordingly, the thesis provides a brief history of Singer Company in order to describe the major aspects of both the Singer Company and the sewing machine technology. It is argued that sewing machine technology became a convenient tool for women to transform their lives both economically and socially. The testimonies of the women interviewed for this thesis show that their technological skills were a significant part of their identity. Furthermore, middle-class Turkish women used this technology to meet middle class standards whenever they and their families aspired to.