Political and legal documents for ensuring sustainable urban transportation: A comparative analysis of USA, UK and Turkey
Sürdürülebilir kentsel ulaşımın sağlanması için politika ve yasal belgeler: ABD, İngiltere ve Türkiye?nin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 300558
  2. Yazar: BEGÜM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA BABALIK SUTCLİFFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Sürdürülebilirlik ilkesi, her alanda olduğu gibi, kentsel ulaşım planlaması alanında da, tüm dünya çapında önemli bir konu haline gelmiştir. Kentsel ulaşım politika ve yasal belgeleri, kentsel ulaşım plan ve projelerinin yasal dayanağını oluştururken, gelişmiş ülkeler kentsel politika belgeleri ve yasalarını sürdürülebilirlik üzerine oluşturmaktadır. Bu tezde, Türkiye'deki merkez hükümetin kentsel ulaşım planlamasının yasal dayanak ve politika belgelerinin sürdürülebilir kentsel ulaşım plan ve projelerini gerçekleştirmede yeterliliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, sürdürülebilir kentsel ulaşım konusunda Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin ve dünyanın en önde gelen liderlerinden biri kabul edilen İngiltere (UK)'nin politika belgeleri ve başlıca yasaları incelenmiştir. Bu analize dayanarak, sürdürülebilir kentsel ulaşım konusu için bir ülkenin politika ve yasal belgelerinde bulunması gereken önemli başlıklar belirlenmiş ve bir soru listesi üretilmiştir. Daha sonra, bu liste Türkiye'nin sürdürülebilir kentsel ulaşım politika ve yasal belgelerinin güçlü ve zayıf yönlerini saptamak için Türkiye'ye uygulanmıştır. Politika belgeleri; yerel yönetimler için kılavuz belgeler ve yasalar; ve ulusal çalışmalar olmak üzere üç ana başlık altında incelenerek Türkiye ile ABD ve UK karşılaştırmalı analizi yapılmıştır Sonuç olarak, Türkiye'deki sürdürülebilir kentsel ulaşımın politik ve yasal dayanaklarının güçlü ve zayıf yönleri anlatılmış ve Türkiye kılavuz belgeleri ve yasalarının benimsenmesi için öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Principle of sustainability, as in all areas, is becoming a major issue in urban transportation planning all around the world. Urban transportation political and legal documents are statutory basis of urban transportation plans and projects and developed countries have established urban transportation political and legal documents to ensure that local governments implement plans and projects in line with the sustainability principle. In this thesis, it is intended to analyze the sufficiency of central government?s political and legal documents on urban transportation in Turkey in realizing the sustainability of urban transportation plans and projects. For this aim, political and main legal documents of sustainable urban transportation in United States of America (USA) and United Kingdom (UK), which is accepted as one of the leaders in the world about sustainable transportation, are analyzed. Based on this analysis a checklist has been produced, highlighting headings for sustainable urban transportation that should be present in a country?s political and legal documents in order to guide and perhaps enforce local governments. Then this checklist has been applied to Turkey to determine strengths and weaknesses of political documents and legislations in Turkey with regards to sustainable urban transportation. A comparative analysis has also been carried out with Turkey, USA and UK under three main headings which are policy documents; guidance papers for local governments, acts and laws; and nation-wide studies. As a result, strengths and weaknesses about political and legal basis of sustainable urban transportation in Turkey have been illustrated and recommendations were made for Turkey to adopt guidance papers and legislations.