Foreign policy perspectives of political factions in Iran
İran'da siyasi hiziplerin dış politika görüşleri
  1. Tez No: 300559
  2. Yazar: GÜNEŞ MUHİP ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA BENLİ ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı İran'daki siyasi hiziplerin dış politika görüşlerini betimlemek ve açımlamaktır.Çalışma, hiziplerin erekleri üzerinde odaklanacak; hizipler arası çekişmenin işleyişi ancak bu konuyla ilgili olduğu ölçüde tartışılacaktır. Hiziplerin, İran İslam Cumhuriyeti'nin dış politikasına yönelik görüşlerinin her hizipin içteki amaçlarının, bir başka deyişle ekonomik ve kültürel politikalarının gerekleriyle ilişkili olduğu savunulacaktır.Tez şu şekilde geliştirilecektir: İlk once hizip kavramı İran'ın siyasi yapısı bağlamında ele alınacaktır. İkinci olarak, İslam Cumhuriyeti'nin ilk yirmi beş yılında hiziplerin dış politka görüşleri incelenecektir. Ardından hiziplerin dış politikaya yönelik en yakın dönemdeki tutumları işlenecektir. Sonuç olarak tezin ana savlarını göstermek için çözümleme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to depict and analyze the foreign policy perspectives of political factions in Iran. The focus will be on the goals of the factions while the mechanics of the factional contention will be discussed only to the extent that it is related to this issue. The argument will be that the views of the factions with regards to foreign policy of Islamic Republic of Iran (IRI) are determined by the needs of the domestic agenda of each faction namely its economic and cultural policies.To develop the thesis, firstly the concept of factionalism will be reviewed within the context of Iranian politics. Secondly, the foreign policy perspectives of the factions in the first two and a half decades of the Islamic Republic will be outlined. Next, an account of the most recent factional positions regarding the foreign policy will be provided. To conclude, an analysis will be made to demonstrate the main arguments of the thesis.