The relationship between human and nature-as conceptualized by the representatives of the selected environmental ngos in Turkey
Türkiye'de çevre ile ilgili sivil toplum kuruluşları arasından seçilen kurumların temsilcilerinin insan ve doğa ilişkisini kavramsallaştırmaları
- Tez No: 300569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez Türkiye'den seçilmiş çevre sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcilerinin insan-doğa ilişkisini kavramsallaştırmalarını çalışmaktadır. Sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin insan-doğa ilişkisini algılayışları, üretim ve tüketim süreci, enerji üretimi, bilim ve teknolojinin rolü, ve sürdürülebilirlik kavramı olmak üzere dört boyutta çalışılmıştır. Seçilen STK temsilcilerinin Türkiye'deki politikalar ve çevre alanında çalışan STKlar hakkındaki görüşleri de incelenmiştir. STK temsilcilerinin algıları, Pepper'ın `Geleneksel' ve `Yeşil' değerleri karşılaştırması üzerinden, ulusal, uluslararası ve kamu STKları olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the perceptions of the selected representatives of environmental non-governmental organizations? (NGO) about the human and nature relationship in Turkey. The representatives of the NGOs? perceptions about human-nature relationship are studied refering to four dimensions, Production and Consumption processes, Energy Production, role of Science and Technology, and the concept of Sustainability. Approaches of the NGOs about Policies and the Activities of Environmental NGOs in Turkey are also examined. The perceptions of the NGO representatives have been evaluated according to Pepper?s comparison of `conventional? versus `green? values regarding the differences between the national, international and public NGOs.