Travelling/writing/drawing: Karl Friedrich Schinkel's architectural journey to Italy (1824)
Seyahat etmek/yazmak/çizmek: Karl Fridrich Schinkel?ın İtalya?ya mimari yolculuğu
- Tez No: 300568
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. SEVİL ENGİNSOY EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışma, Karl Friedrich Schinkel'in 1824 yılında İtalya'ya yaptığı ikinci yolculuğun çeşitli yönlerini incelemeyi amaçlar. Ondokuzuncu yüzyıl Almanya'sının en önde gelen ve en etkili mimarı sayılan Schinkel'in yolculuğu ve daha sonraki mimar? projeleri arasında doğrudan bağıntılar aramak yerine, bu çalışma, Milano, Floransa, Roma, Napoli ve Venedik gibi bazı önemli İtalyan şehirlerini kapsayan güzergahını izleyerek yolculuk deneyiminin kendisine odaklanır. Bu önerme doğrultusunda, günlükleri, mektupları (?skeç? sözcüğünü iptal ettim, Türkçe böyle bir sözcük olduğunu sanmıyorum çünkü) ve çizimleri gibi yolculuğundan geriye kalan malzemeler, Schinkel'in nereye gidip, nerede kaldığından ne gördüğüne, ne yediğinden kiminle konuştuğuna, ne işittiğinden ne hissettiğine kadar çeşitli sorulara ilk elden ipuçları sunduklarından birincil ve ana kaynaklar olarak kullanılacaktır. Çalışma, bu tür soruları yanıtlamaya çalışırken yolculuğun öyküsünü Schinkel'in gözünden ve kaleminden anlatacaktır.Çalışmanın ikinci aşamasında, Schinkel'in 1824'deki İtalya yolculuğu, 1803 ve 1805 yılları arasında İtalya'yı, 1826 yılında Fransa ve Büyük Britanya'yı kapsayan diğer yolculuklarıyla ilişkili olarak bir bağlama yerleştirilecektir. Odağında yine Schinkel'in yolculuk deneyiminin olduğu bir yaklaşımla, kendisine özgü bakma/görme/kaydetme şekilleri üzerinde durularak yolculuğunun içerdiği görsellik ortaya çıkarılacaktır. Bu iki parçalı analizin sonucu olarak çalışmanın amacı, Schinkel'in yaşamındaki bu kısa ama önemli döneme ışık tutarak sadece bir mimar ve sanatçı olarak Schinkel'in kariyerinde değil, mimari yolculuk tarihinde de oynadığı rolü göstermektir.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to explore the multifarious aspects of Karl Friedrich Schinkel?s second journey to Italy in 1824. Instead of searching for direct correlations between the journey and the later architectural projects of, arguably the most prominent and influential architect of nineteenth-century Germany, it focuses on the travelling experience itself by following his route of some major Italian cities, including Milan, Florence, Rome, Naples and Venice. On this premise, the materials that he left behind from the journey, such as his travel diaries, letters, sketches and drawings will be used as the primary sources, since they give first-hand insights on the questions, ranging from where he went and stayed to what he saw, from what he ate to whom he spoke with, from what he heard to what he felt. While trying to answer such questions, the study will narrate the story of the journey through the eyes and pen of SchinkelIn the second stage of the study, his journey to Italy in 1824 will be contextualized in relation to his other journeys to Italy between 1803 and 1804 and to France and Great Britain in 1826. While the focus will be still on his travelling experience, his particular ways of looking/viewing/recording will be especially dwelled upon to reveal the visuality of his journey. As a result of this two-fold analysis, the study aims to shed light to that brief but crucial period of Schinkel?s life to be able to show its role not only in his career as an architect and artist but also in the history of architectural travelling.