Batman'da mikro kredi deneyimleri
Microcredit experiences in Batman
  1. Tez No: 300575
  2. Yazar: SEMİHA ARI
  3. Danışmanlar: DR. ÇAĞLA DİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Mikro kredi programları, neoliberalizmin hakim iktisadi model haline geldiği ve gelişmekte olan ülkeler arasında yoksulluğun daha ciddi bir sorun olarak tırmanışa geçtiği bir dönemde hızla yayıldı. Bu programlar, özellikle gelişmekte olan ülkelerde yoksulluğu azaltma, istihdam olanakları yaratma ve sosyoekonomik kalkınmayı sağlama amaçlarıyla faaliyet göstermektedir.Mikro kredi programlarının büyük çoğunluğu, kadınların güçlendirilmesi hedefiyle, kredileri sadece kadınlara vermektedir. Bugün varılan uzlaşı, mikro kredinin kadınların ekonomik, sosyal ve siyasal açılardan güçlenmelerine öncülük ettiği yönündedir. Ancak, bugün gelişmekte olan ülkelerdeki kadınların önemli bir kısmı esnek, kısmi ve ev eksenli işlerde yoğunlaşmakta ve bu onların toplumsal olarak yapılandırılmış geleneksel rollerini ve ikincil konumlarını daha fazla pekiştirmektedir. Bu durum kadın statüsünün gelişmesinde bir engel olarak dururken, mikro kredi ev eksenli işleri daha fazla teşvik etmekte ve kadınların geleneksel rollerine vurgu yapmaktadır. Bu nedenle de mikro kredinin kadın statüsünü geliştirme iddiası tartışmalı bir konu haline gelmiştir.Bu çalışma, kadınların deneyimlerine dayanarak, mikro kredinin kadınların yaşamları üzerindeki etkilerini ve iddiasının ne kadar gerçekçi olduğunu tartışmayı amaçlıyor. Batman'da Türkiye Grameen Mikrokredi Programı'ndan kredi alan 29 kadınla, onların mikro kredi deneyimlerinin daha kapsamlı bir şekilde anlaşılması için görüşmeler yapılmıştır.Saha çalışması, pek çok kadının mikro krediyi düşük kazançlı ev eksenli işlere yatırdığını, bazılarının temel ihtiyaçları için kullandığını ve bununla borç yükü altına girdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Microcredit programs have spread rapidly when neoliberalism became the dominating economic model and the poverty ascended as a more serious problem throughout developing countries. These programs aim at alleviating poverty, creating employment and improving socioeconomic development especially in developing countries.Most of the microcredit programs give credit to only women for the purpose of empowering them. The current consensus is that microcredit leads women?s empowerment in the realms of economic, social and political. However, the fact is that most of the women in developing countries, concentrate on flexible, part-time and home-based works and this situation reinforces their traditional roles and subordination which was constructed socially. While this fact stands as a barrier for improving women?s status, microcredit promotes home-based works and emphasizes on women?s traditional roles. Hence, microcredit?s claim about enhancing women?s status has become a controversial subject.Based on women?s experiences, this study aims to discuss the effects of microcredit on women?s lives as it questions how realistic its claims are. 29 women were interviewed who have taken credit offered by The Turkish Grameen Microcredit Program in Batman to have a deeper understanding of their experiences with microcredit.The field work has shown that many women have invested their credit in home-based works which bring low income and some of them have used it for their basic needs and were burdened with debt.