Taksim Republican Square: A field study on socio-economic, form, use and meaning dimensions
Taksim Cumhuriyet Meydanı: Sosyo-ekonomik, biçim, kullanım ve anlam boyutları üzerine bir alan çalışması
  1. Tez No: 300594
  2. Yazar: MERİÇ KIRMIZI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışma, İstanbul'daki Taksim Cumhuriyet Meydanı'nın (TCM) bugünkü kullanıcılarının sosyo?ekonomik konumlarını, meydanı kullanım biçimlerini ve bu yerin meydan niteliğiyle ilgili değerlendirmelerini incelemesinin yanı sıra, temelde buraya ne anlam yükledikleri sorusunu sormaktadır. Genelde kamusal alanlar özelde ise meydanlarla ilgili birçok çalışma olmasına karşın bu sosyolojik çalışmayı diğerlerinden ayırt eden nitelik meydanın kullanıcılarının bakış açısına sahip olmasıdır. Çalışma kullanıcı algısına odaklandığı için de yöntem olarak derinlemesine görüşme (yirmi bir kullanıcı) ve saha anketi (yetmiş birkullanıcı) uygulanmıştır. Ek olarak, meydanın fiziksel düzenlemesine etkisi olan meslek odası, belediye, dernek gibi kurumlardan beş uzmanın görüşlerine yer verilmiştir. TCM'nin sosyo?ekonomik, biçim, kullanım ve anlam boyutları arasında olduğu varsayılan ilişkilerin detaylı bir incelemesinden elde edilen bulgulardan yola çıkarak sonuç bölümünde bu boyutları kapsayan kimi önermeler geliştirilmiştir. Çalışmanın genel bir çıkarımı olarak ise; TCM'yi kullanan insanlar bu kentsel yerin simgesel anlamı üzerinde gündelik yaşamlarında çok az düşünmektedirler ve meydanın anlamı buradaki çeşitli zaman ve uzam katmanlarına bağlı olarak çeşitlenmiş ve hatta birçok gündelik kullanıcı için belirsizleşmiştir. Bu çeşitlilik ve belirsizlikte, insanların burada süregiden siyasi?ideolojik çatışmaların farkındalığının da etkisivardır. Simgesel bir kent meydanının anlamına kent sosyolojisi merceğinden yaklaşan bu çalışmanın benzer konularda ileride yapılacak araştırmalara bu yönde bir katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to ask what meaning the current users of Taksim Republican Square (TRS) in Istanbul attach to it, besides an understanding of the socio?economic profile of its current users and their forms of usage as well as evaluations of its public square quality. Despite the many research on the public spaces and public squares in particular, what separates this sociological one is its viewpoint of the user. Because of the emphasis on the user?s perception of TRS, twenty one in?depth interviews and seventy one field surveys with the place users were applied as the method of analysis in addition to the five expert interviews to also include the opinions of the institutions with an influence on the physical arrangement of the square. Following a detailed analysis of the possible relationships among these socio?economic, form, usage, and meaning dimensions of TRS, some propositions are made with respect to these variables based on the findings from the field.The larger implication of the findings is that people hardly think of TRS in symbolic terms in daily life and the meaning of TRS today is multiplied and blurred for them due to the multiple temporal and spatial layers. In this multiplicity and ambiguity of meaning, people?s awareness of the continuing political and ideological struggles over the place also has an influence. In approaching to the question of the meaning of a highly symbolic public square from an urban sociology perspective; this project will contribute to future research on similar topics.