Construction of Armenian identity in Istanbul: The case of Yeşilköy
İstanbul?da Ermeni kimliğinin inşaası: Yeşilköy örneği
  1. Tez No: 300593
  2. Yazar: ZEYNEP BAYKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLAN TOKLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmada, İstanbul'da Ermenilerin en yoğun olarak yaşadığı bölgelerden biri olan Yeşilköy'deki Ermenilerin etnik kimlik oluşumu, etnik kimliğin üretiminde etkili olan dinamikler ve bu kimliğin değişken sınırları araştırılmıştır. Bu tezin temel sorunsalını Türkiye'deki Ermeni kimliğinin hangi boyutları ile ilksel, hangi boyutları ile yapılanmış olduğu ve öznel ve nesnel tanımlamaların kolektif bir kimlik olan Ermeni kimliği üzerindeki etkileri oluşturmaktadır. Bu çerçevede anavatan, tarihsel geçmiş, mitler, kolektif bellek, dil, din, karma evlilik, törenler ve azınlık ve vatandaşlık algısı önemli bir rol oynamaktadır. Bunu yanı sıra, ilişkisellik, diğer gruplarla etkileşim, gündelik hayat ve ulus devlete olan ilişkiler de kimlik oluşumunun önemli dinamiklerini oluşturmaktadır. Türkiye'deki Ermeni kimliği çok katmanlı, durumsal ve akışkan bir kimliktir. Bu kimliğin sürekliliğini sağlayan din gibi bazı faktörlerin yanı sıra, çeşitliğini sağlayan gelenek, etnisite, dil gibi öncelikli aidiyet kategorileri de bulunmaktadır. Ayrıca, Ermeniliğin ulusal sınırlar dışındaki katmanları da Türkiye Ermenilerinin kendilerini konumlandırmalarında ve kimliklerinin oluşumunda etkilidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze Armenian ethnic identity construction, the dynamics influencing this process, and varying boundaries of this identity in Yeşilköy, which is one of the regions of Istanbul where Armenians prefer to live. The primordial as well as constructed aspects of Armenian identity in Turkey and the influence of objective and subjective definitions of Armenian collective identity constitutes the main themes of this thesis. From that perspective, homeland, history, myths, collective remembering, religion, language, rituals, the sense of being a member of a minority group, and perception of citizenship play a crucial role. Besides, relationalism, interaction with others, daily life practices, and relations with the nation-state appear as the other crucial elements of this identity construction process. Armenian identity in Turkey is multi-layered, situational and fluid. Together with the elements which provide the rigidity of identity such as religion, there are other loyalties such as ethnicity, traditions and language which give rise to plural and flexible identities. Armenian communities outside the national boundaries also serve for the self- positioning of the Armenians in Turkey.