Towards unlocking patriarchy: Women's participation in local politics in Pakistan
Ataerkinin kilidini açmaya doğru: Pakistan?da kadınların yerel siyasete katılımı
  1. Tez No: 300602
  2. Yazar: NAIMA TABASSUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKIN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu doktora tezi Pakistan'ın Haydarabad bölgesindeki kadınların yerel yönetim düzeyinde siyasi katılımını feminist bir çerçeveden inceleyen niteliksel bir örnek olay çalışmasıdır. Pakistan'da, elit kadınlar patriarkal yapıya bağlı olarak siyasal alana seçici bir şekilde katılagelmişlerdir. Ancak, yakın geçmişte değiştirilen yerel yönetim sistemi kapsamında getirilen kota artışı (%33) elit olmayan kadınların yerel siyasete katılımlarının artmasına neden olmuştur. Bu araştırma, değişen bu durumun ardındaki toplumsal dinamikleri, bölgedeki yerel meclise seçilmiş olan 53 kadınla gerçekleştirilen yarı-yapılandırılmış görüşmelere dayanarak incelemektedir. Çalışmanın temel iddiası ataerkillik ile kadınların siyasi katılımı arasında diyalektik bir ilişki olduğudur. Çalışma, ataerkil yapıların, elit olmayan kadınları siyasetin içine çekerek devamlılıklarını nasıl sağladıklarını göstermektedir. Siyasete katılan kadınlar ataerkil yapılara meydan okumak yerine, bu yapıları siyasete katılımlarını ve siyasette kalmalarını kolaylaştıran kaynaklar olarak kullanmaktadırlar. Bu süreç, bu iki karşıt güç arasında birbirini besleyen bir yapının oluşmasına neden olmuştur. Böylelikle ataerki modernleşmiş bir görünüm kazanırken, erkek egemenliği de korunmuştur. Elit olmayan kadınlar, erkek egemenliği güdümünde olmalarına ve bu egemenliğe itaat etmelerine rağmen, bağımsız hareket etmelerini mümkün ve meşru kılan daha geniş ve bir alan elde etmişlerdir. Araştırma, ataerkinin belirli özelliklerinin yeni sosyo-politik gelişmelere karşılık verirken kendi çelişkilerini yarattığını, dolayısıyla potansiyel olarak genel bir toplumsal değişime yol açabilecek koşulları yarattığını iddia ederek, ataerkilliğin dönüşümü tartışmalarına da katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is a qualitative case study of women?s political participation in local government in District Hyderabad, Pakistan from a feminist perspective. There is a longstanding patriarchal trend of elite women?s selective political participation in Pakistan. But recently introduced local government system with increased quota (33%) for women brought a large mass of non-elite women in local politics. This research explores the social dynamics behind this changing pattern through semi-structured interviews with 53 elected women local councilors in the district. It argues that there is a dialectical relationship between patriarchy and women?s political participation. It shows how patriarchal structures have reconfigured to enhance their interest by bringing non-elite women into politics for their power interest. The women, who entered politics, do not challenge the patriarchal structures; rather they use them as resources to facilitate their entry and survival in politics. This process has rendered somewhat of a compatible co-existence between these two antagonistic forces. Patriarchy has gained more modernized outlook while still retaining male domination. The non-elite women, although still controlled by and submissive to male domination, have gained ever broader legitimate space for their autonomous action. The research contributes to the debates concerning patriarchal transformation, arguing that certain features of patriarchy, when responding to accommodate new socio-political developments, gives rise to its own contradictions, thus potentially creating the conditions for overall societal change.