Investigating pre-service science teachers' perceived technological pedagogical content knowledge regarding genetics
Fen bilgisi öğretmen adaylarının genetik konusu ile ilgili teknolojik pedagojik alan bilgileri algılarının araştırılması
  1. Tez No: 300614
  2. Yazar: MELTEM SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarının genetik konusuyla ilgili teknolojik pedagojik alan bilgilerinin (TPAB) algılarını araştırmaktır. Daha özel olarak, fenbilgisi öğretmen adaylarının sahip olduğu TPAB leriyle genetik bilgileri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Ayrıca bu çalışmada öğretmen adaylarının demografik bilgilerinin algılanan TPAB lerine olan etkisini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır.Bu çalışma İç Anadolu'da yer alansekiz tane devlet üniversitesinin ilköğretim fen bilgisi bölümünde eğitim gören fenbilgisi öğretmen adaylarıyla yapılmıştır. Çalışmada 1530 fenbilgisi öğretmen adayı yer almıştır.Çalışmada iki adet ölçek kullanılmıştır.Bunlar; araştırmacı tarafından adapte edilmiş genetik ile ilgili algılanan TPAB lerini ölçen anket ve genetik bilgilerini ölçen başarı testi.Verilerin analizinde betimleyici ve çıkarımsal istatistik kullanılmıştır.İlk araştırma sorusunu cevaplamak için TPAB ile ilgili bazı betimleyici bilgiler verilmiştir.Öğretmen adaylarının genetik ile ilgili algılanan TPAB leri ile genetik bilgileri arasındaki ilişkiyi tanımlamak için korelasyonal analiz kullanılmıştır.Diğer bir korelasyonel analiz ise üçüncü araştırma sorusu olan TPAB lerin bileşenleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için kullanılmıştır.Ayrıca fenbilgisi öğretmen adaylarının cinsiyet ve sınıf bilgilerinin genetik ile ilgili algılanan TPAB leri üzerindeki etkisini araştırmak için MANOVA kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre fen bilgisi öğretmen adaylarının genetik bilgileri, algılanan proje bazlı teknoloji bilgileri dışındaki diğer bileşenlerle ilişkilidir.Ayrıca, bileşenler arasında da pozitif anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. MANOVA sonuçlarına göre, erkek ve bayan öğretmen adaylarının proje bazlı teknoloji bilgisi, pedagoji bilgisi, pedagogik alan bilgisi, teknolojik alan bilgisi, ve teknolojik pedagojik alan bilgisi ortalamaları anlamlı farklılık göstermektedir. Sınıf seviyesi için elde edilen MANOVA sonuçlarına göre, katılımcıların eğitim teknolojileri bilgileri, genetik teknolojileri bilgileri, proje bazlı teknoloji bilgileri ve alan bilgileri farklı sınıf düzeylerinde anlamlı farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the preservice science teachers? perceived technological pedagogical content knowledge (TPACK) on genetics. More specifically, the purpose was to examine the relationships among the components of TPACK and genetics knowledge of the preservice science teachers. Moreover, findings the effect of the demographic information on perceived TPACK was also aimed.This study was conducted with preservice science teachers who were enrolled in elementary science education department of Education Faculties of eight public universities located in Central Anatolia. 1530 preservice science teachers participated to the study. There were two instruments used in this research which were perceived TPACK questionnaire, which was later adopted by the researcher as perceived TPACK on genetics, and genetic concepts test.Data were analyzed by using descriptive and inferential statistics. In order to answer the first research question, descriptive information about the components of TPACK was given. Correlational analyses were used to identify the relationship between each component of the perceived TPACK on genetics and their genetic knowledge. Another correlational analysis was conducted for the third research question which seeks the relationships among the components of the TPACK. Moreover, MANOVA was conducted to investigate the impact of gender and year of enrollment on perceived TPACK on genetics of preservice science teachers.The results revealed that genetic knowledge was correlated with each component except the perceived project specific technology knowledge. Moreover, there were positive significant correlations among the components of the TPACK. According to the MANOVA results, the mean scores of male and female preservice science teachers differ in five components of TPACK, namely project specific technology knowledge, pedagogical knowledge, pedagogical content knowledge, technological content knowledge and technological pedagogical content knowledge. The results of MANOVA for year of enrollment revealed that the mean ETK, GTK, PSTK, and CK scores of participants with different year of enrollment differ significantly.