Pre-service science teachers' metacognition in a science laboratory course with metacognitively oriented learning environment
Fen laboratuarı dersi kapsamında fen bilgisi öğretmen adaylarının üstbiliş odaklı öğrenme ortamında üstbilişlerinde değişim
  1. Tez No: 300615
  2. Yazar: BİRGÜL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN, PROF. DR. HAMİDE ERTEPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Üst bilişin eğitimdeki önemi düşünüldüğünde, bu çalışmada laboratuar kitapçıklarına yerleştirilen üst biliş yönlendiricilerinin fen bilgisi öğretmen adaylarının üst bilişlerinde bir değişime neden olup olmadıkları incelenmiştir. Veriler 2009-2010 sonbahar döneminde fen bilgisinde laboratuar uygulamaları adlı derste fen bilgisi öğretmen adaylarından toplanmıştır. Bu ders Ankara'daki en büyük üniversitelerinden birinde ilköğretim fen bilgisi eğitimi programında yer alan zorunlu derslerden biridir. Çalışmada nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda veriler 28 Fen bilgisi öğretmen adayından toplanmıştır. Nitel boyutu için de araştırmacının grubunda yer alan 7 Fen bilgisi öğretmen adayından veri toplanmıştır. Çalışmanın amacına uygun olarak, betimleyici istatistik testleri ve bağımlı örneklem t-test analizleri nitel verilerin analizinde kullanılmıştır. Nicel çalışma açısından çalışma nitel durum çalışmasıdır ve dersin uygulanmasından önce ve sonra yapılan görüşmeler Fen bilgisi öğretmen adaylarının üst bilişlerinde ki değişimi gözlemlemek için analiz edilmiştir.Çalışmanın sonucu göstermiştir ki, uygulanan dersten önce fen bilgisi öğretmen adaylarının pek çoğu üst biliş becerileri rapor etmemişlerdir. Derste yapılan uygulamadan sonra ise üst biliş becerilerinin geliştiği gözlemlenmiştir. Dersten sonra, üst biliş becerilerinin arasında en çok rapor edilen becerinin kendini izleme becerisi olduğu bulunmuştur. Yapılan çalışmadan, laboratuar kitapçığına yerleştirilen üst biliş yönlendiricilerinin üst biliş odaklı öğrenme ortamının oluşturulmasına yardımcı olduğu ve Fen bilgisi öğretmen adaylarının üst bilişlerini geliştirdiği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Based on the importance place of metacognition in education, the current study aimed to investigate whether the embedded metacognitive prompts in the manual lead a change in PSTs? metacognitive knowledge and metacognitive skills. Throught 2009-2010 Fall semester, the data were collected from pre-service science teachers (PSTs) who enrolled in the Laboratory Applications in Science Education course. The course was offered as a must course in Elementary Science Education programme in one of the biggest universites in Ankara. The method selected for the study was mix method. Both quantitative and qualitative data were collected and analyzed. Quantitative data was collected from 28 PSTs and qualitative data was collected from 7 PSTs who were the members of the researcher?s group. In accordance with the purpose of the current study, descriptive statistics and independent samples t-test was conducted for quantitative data. In terms of qualitative part, the study was case study and interviews which were conducted before and after the course were analyzed to observe the change of PSTs? metacognition.The result of the study revealed that before the course most of the PSTs did not report metacognitive skills. After the course it was observed that their metacognitive skills were developed. Among metacognitive skills, the most reported skill was monitoring skill after the course. It can be concluded from the study that metacognitive prompts embedded into the manual provided a metacognitively learning environment and a development in PSTs? metacognition.