Senior students' self-efficacy beliefs about using ESP in their prospective careers
Öğrencilerin iş yaşamlarında İngilizce kullanmaya yönelik öz yeterlik inançları
- Tez No: 300619
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFE AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Özyeterlik, insanların belirli durumlarda kendi yetenekleriyle ilgili yargılarını ifade eder. Bu çalışmada öğrencilerin mesleki yaşamlarında özel amaçlar için İngilizce dilini kullanmaya yönelik özyeterlik inançları incelenmiştir. Bu amaçla araştırmacı tarafından yeni bir ölçek geliştirilmiştir. Belirli değişkenlerin (cinsiyet, İngilizce dersinde başarı, dili İngilizce olan film izlemek, dili İngilizce olan şarkı dinlemek ve dili İngilizce olan kitap okumak) yordama gücü çoklu regresyon analizleriyle test edilmiştir. Çalışma Ankara'da özel bir üniversitede yapılmış ve çalışmaya 303 son sınıf öğrencisi katılmıştır.Ölçekteki faktörleri belirlemek için Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) uygulanmıştır. AFA sonuçları ölçeğin iki faktörlü yapıda olduğunu göstermiştir ve bu faktörler Akademik Okuma-Yazma Becerisi (AOYB) ve Akademik İletişim Becerisi (AİB) olarak adlandırılmıştır. Cronbach alfa katsayıları her iki faktör için de .97 değeri ile oldukça yüksek güvenilirliktedir.Çoklu regresyon analizi sonuçları göstermiştir ki değişkenlerin toplu olarak test edildiği model AOYB ve AİB puanlarını anlamlı olarak yordamaktadır. İngilizce yazılmış kitap okumak, İngilizce dilinde film izlemek, İngilizce ders notu değişkenleri tek başlarına da AOYB ve AİB puanlarını yordamaktadır. İngilizce dilinde şarkı dinlemek AİB puanlarını yordamakta ancak AOYB puanlarını yordamamaktadır. Cinsiyet ise AOYB ve AİB puanlarını yordamamaktadır.
Özet (Çeviri)
Self-efficacy refers to people?s judgments of their own abilities about a specific situation. The present study examined self-efficacy beliefs of senior students about using ESP (English for Specific Purposes) in their prospective careers. For this purpose, a new scale was developed by the researcher. The predictive power of certain variables (gender, English course grade, watching English language films, reading English language books, listening to English language songs) was investigated through multiple regression analysis. The study was conducted at a private university in Ankara and 303 senior students participated in the study.Exploratory factor analysis (EFA) was performed to determine the factor(s) in the questionnaire. EFA provided evidence for two factor solution and they were named as Academic Reading-Writing Skill (ARWS) and Academic Communication Skill (ACS). Cronbach?s alpha coefficients of both ARWS and ACS scales were .97 for each which was a satisfactory result.The results of multiple regression analysis showed that the model of the combination of variables which were gender, reading English language books, watching English language films, listening to English language songs and English grade significantly predicted both ARWS and ACS scores of the participants. The variables which were reading English language books, watching English language films and English course grade significantly predicted both ARWS and ACS scores of the participants. Listening to English language songs predicted ACS scores but not ARWS scores. However, gender predicted neither of them.