Return migration to Turkey: Identity problem and changes in the concept of nation
Göçmenlerin Türkiye?ye dönüşü: Kimlik sorunu ve ulus kavramındaki değişim
  1. Tez No: 300635
  2. Yazar: BAHAR KAYIHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK YALVAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, Türkiye'ye dönen göçmenlerdeki kimlik sorununu ve ulus kavramındaki değişimi incelemektedir. Türkiye işsizlik soruna bir çözüm bulmak amacıyla 1960'lı yıllardan beri Avrupa ülkelerine göçmen göndermektedir. Bu göçmenler zamanla ailelerini de yanlarında getirerek yurt dışında yaşamaya alışmıştır. Ancak istatistikler, bazı göçmenlerin Türkiye'ye geri döndüğünü kanıtlamaktadır. Geri dönen göçmenler için bir kimlik sorunu ortaya çıkmış, kendilerini hiçbir ülkeye ait değilmiş gibi hissetmeye başlamışlardır. Kendi yurttaşlarıyla aynı etnik kökeni paylaşsalar da geri döndüklerinde gelmiş oldukları ülkelerle karşılaştırıldığında önemli kültür farklılıkları olduğunu görmüşlerdir. Bazı göçmenler diğer kültürlere kendilerini o kadar adapte etmişlerdir ki, artık geleneksel kültürlerine ilgileri azalmıştır. Sonuç olarak ulus kavramı da geri dönen göçmenler için farklı bir anlam taşımaya başlamıştır. Bu çalışmada, geri dönen göçmenlerin neden ve nasıl kendi ülkelerinde ötekileştikleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This study examines the changing concept of nation and the identity problem for the workers that turned back to Turkey. Starting from 1960s, lots of workers migrated to European countries as a solution to the problem of unemployment in Turkey. The migrants brought their families with them and got accustomed to living abroad. However statistics prove that a group of migrants returned back to Turkey. Eventually, an identity problem emerged for the returned migrants and they experienced a confusion and ambiguity concerning their origin. Although, these migrants shared the same ethnic origin with people living in Turkey, they experienced difficulties in adapting to their national culture. Some of the migrants adapted themselves to other cultures, and their interest to their traditional cultures decreased. Consequently, the concept of nation carries a different meaning for the returned migrants. This thesis will examine, why and how the returned migrants became the other in their own countries.