Europeanization of minorities vs. minorities of Europeanization: Historicizing European identity
Azınlıkların Avrupalılaşmasına karşı Avrupalılaşmanın azınlıkları: Avrupa kimliğini tarihselleştirmek
- Tez No: 300636
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NURİ YURDUSEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
Bu tezin amacı `bir arada yaşayabilir miyiz?' sorusuna, Avrupalılaşma, Avrupa kimliği ve azınlık hakları çerçevesinde, tarihsel bir bakış açısı ile yanıt aramaktır. Burada öne sürülen ana sav, Avrupalılaşma'nın tarihsel algılanışı dahilinde, Avrupalı toplulukların ya da bireylerin üzerinde anlaşabilecekleri bir `ortak Avrupa kimliği'nden söz etmenin imkansızlığıdır. Ancak, bu imkansızlık, genelgeçer kimlik kuramları veya Avrupalılaşma literatürü ile açıklanamaz. Bu tezde, Banal bir karakterde oluşu ile benzerlerinden ayrılan, içine bazı postmodern elementleri entegre etmeyi başarmışsa da halihazırda modern gereksinimler ve icatlar üzerinde duran, bu nedenle de geç-modern olarak tanımlanmayı gerektiren `Avrupalı kendi-tanımlaması'nı anlamak için, Henri Tajfel'in `sosyal kimlik' ve `sosyal kategorizasyon' kavramlarından yararlanılmaktadır. Amaç, üzerinde anlaşılacak ortak bir kültür, kimlik veya aidiyet duygusu olmadan da bireylerin ve toplulukların bir araya gelebileceğini öne süren Sosyal Kimlik Kuramı'nı, Avrupalılaşma ve Avrupa kimliği kavramları ile tanıştırmaktır. Bu hedefe kuramsal çerçevede ulaşıldıktan sonra, pratikteki olası yansımaları, Avrupa'da tarih içerisinde gelişen azınlıklar anlayışı üzerinden incelenmiştir. Buna göre, azınlıklar, modern sistemin üzerine kurulduğu milliyetçilik ve ulus devlet projelerinin, geleneksel `ötekileri', sosyal kimlik kuramlarına göre ise, `dışgruplarıdır'. Avrupa'da bugün gelişmekte olan içgrup-dışgrup ayrımının, azınlıklar meselesinde iki temel sonucu saptanmıştır. Bir tarafta, bugünün Avrupalı devletlerinin geleneksel, savunma-odaklı ulusal azınlık anlayışları devam etmekte ve Avrupalılaşma süreci bu azınlıklara verilen hakları ve korunmayı bir ölçüde geliştirmekteyken; diğer tarafta, oluşmakta olan Avrupa içgrubunun kendi ötekilerini ve azınlıklarını yaratmakta ve bu grupları Avrupalılaşma sürecinden dışlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to answer `if we can live together??, through establishing a historical approach towards the concepts of Europeanization, European identity and the rights of minorities. The main argument reads that within the historical understanding of Europeanization, it is theoretically impossible to speak of a common European identity that European peoples and societies could agree upon. The problem is that such impossibility cannot be explained by the mainstream political identity and Europeanization literature. In this thesis, in order to account for the late-modern European self-definition which is distinguished with its banal character that carries elements from post-modernity yet at the same time is situated on the modern necessities and inventions, `social identity? and `social categorization? conceptualizations of Henri Tajfel are addressed. The aim is to communicate between the studies of Europeanization and European identity and the Social Identity Theory that proposes an instant gathering of people through social ingrouping without developing a certain sense of common culture, identity or belongingness. Having set the theoretical ground, the practical consequences of European ingrouping are examined by employing a historical perception of the development of the idea of minorities in Europe. Minorities are the traditional others of European nation-states and they are the outgroups of any social ingrouping for that matter. There are observed two fundamental results of the current European ingrouping-outgrouping on the development of minority right regimes in Europe. On the one hand, there is still the traditional security-oriented perception of national minorities in Europe that is simultaneously exposed to Europeanization and some level of improvement; yet, on the other hand, the European ingrouping itself is causing the minoritization of certain groups, excluding them from the very agenda of Europeanization.