Economic relations between Turkey and Iran from 1990 to 2010: A Turkish perspective
1990?dan 2010?a Türkiye-İran ekonomik ilişkileri: Türkiye perspektifi
- Tez No: 300642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin İran ile olan siyasi ve ekonomik ilişkilerinde 1990'larda ve 2000'lerde yaşanan dönüşümü ?ticaret devleti? perspektifinden tarihsel bir çerçevede incelemektedir. Bu kapsamda, Türkiye'nin İran ile olan siyasi ve ekonomik ilişkileri, Türkiye ekonomisinin içsel dönüşümü göz önünde bulundurularak ele alınmaktadır. Bu tez göstermiştir ki, 1990'larda Türkiye'nin İran ile olan ilişkileri temel olarak askeri ve siyasi mülahazalar çerçevesinde şekillenmiş; yaşanan gerilimler ve rekabet sadece siyasi ilişkileri değil ekonomik ilişkileri de olumsuz yönde etkilemiştir. İş çevrelerinin ve siyasetin belirli bir kanadının aksi yönde çabalarına rağmen ne ekonomik ne de siyasi ilişkiler gelişmiştir. 2000'lerde ise 1990'ların aksine Türkiye'nin İran ile olan ilişkileri temel olarak ekonomik ve ticari mülahazalar çerçevesinde şekillenmiş; siyasi düzlemde artan diyalog ve gelişen işbirliği ekonomik ilişkilere olumlu bir şekilde yansımıştır. 2000'lerde iş çevrelerinin ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi yönündeki istekliliği, siyasi iradenin yoğun desteği ile birleşmiş; bunun sonucunda ekonomik ilişkiler dikkat çekici bir biçimde artmıştır. Ancak taraflar arasında artan ticari ilişkiler, karşılıklı bağımlıktan ziyade, Türkiye aleyhine asimetrik bir bağımlılık yaratmış, İran petrol ve doğal gaz ihracatına bağlı olarak ticari ilişkilerden daha çok faydalanmıştır. Son on yılda Türkiye'nin İran ile ilişkilerinde yaşanan bu dönüşüm ve ilerleme, Türkiye'nin 2000'lerde bir ?ticaret devleti? ne dönüştüğü yönündeki savı desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the transformation of Turkey?s relations with Iran in the 1990s and 2000s from the perspective of ?trading state? in a historical framework. In this context, the political and economic relations between Turkey and Iran are discussed by taking into consideration the internal transformation of Turkish economy. This thesis argued that the course of Turkey?s relations with Iran in the 1990s is mainly shaped by the military-political considerations. Not only political but also economic relations between Turkey and Iran were negatively affected by tensions and rivalry between the parties during the 1990s. Despite the counter-efforts of some of the business circles and the political parties, neither the economic nor the political relations did improve. Unlike the 1990s, Turkey?s relations with Iran in the 2000s are largely shaped by economic and commercial considerations. Increasing dialogue and developing cooperation at the political level are positively reflected in the economic relations. As a result of the eagerness of Turkish businessmen towards the development of economic relations with Iran and the intensive support of the political elites, economic relations substantially improved in the 2000s. However, rising foreign trade relations between the parties created an asymmetric dependence to the detriment of Turkey, rather than mutual interdependence as Iran benefits more from this relationship due to its oil and natural gas exports. The increasing relationship between Turkey and Iran supports the argument that Turkey is emerging as a ?trading state? in the 2000s.