The politicization of gender: From identity politics to post-identity
Toplumsal cinsiyetin politikleştirilmesi: Kimlik politikasından kimlik üstüne
- Tez No: 300643
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki bugünkü feminist politikanın kimlik üstü politika açısından ne anlam ifade ettiğinin anlamaktır. Kimlik politikalarının bugün yaygın bir şekilde pratik edildiği ve kimlik üstü politika yapma yollarının hala çok net olmadığı göz önünde bulundurulduğunda, bu çalışmanın amacının gerçekleştirilebilmesi için, kimlik politikalarının bir eleştirisinin yapılması ve bu eleştiri yoluyla kimlik üstü politikaya olan eğilimin ortaya çıkarılması gerekli görülmüştür. Bu nedenle, bu tez çalışmasında, feminist kimlik politikaları, kimliği ve kimliğin toplumsal cinsiyet politikasıyla ilişkisini sorgulayan post-yapısalcı feminist Judith Butler'ın perspektifinden analiz edilmiş ve eleştirilmiştir. Bu sorgulamaları gerçekleştirmek için, niteliksel araştırma metodu kullanılmıştır. Veri toplama tekniği olarak yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Araştırma için kendini feminist olarak tanımlayan 5 kadınla görüşülmüştür. Mülakatların amacı, analiz sürecinde yapısöküme uğratılmak üzere görüşmecilerden bireysel anlatıların toplanmasıdır. Bu nedenle, direkt ve kategorik sorular sorulmasından ziyade görüşmecilerin toplumsal cinsiyetli dünyayı nasıl algıladıkları ve buna nasıl tepki verdikleri ve bu tutumlarını politik arenaya nasıl aktardıkları konularında konuşmaları için teşvik edilmeleri tercih edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, görüşmeciler kimlik üstü politika yapmanın önemini fark etseler de, cinsiyeti, toplumsal cinsiyeti ve cinselliği belli bir ölçüde ikili bir çerçevede algıladıkları ve bu görece sınırlı akışkanlığın onların yakın gelecekte bu eğilimi politik arenaya aktarmasına engel olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to understand the significance of today?s feminist politics in Turkey for post-identity politics. When it is considered that identity politics is being widely practiced today, whereas there is still much vagueness regarding the ways of doing post-identity politics, in order to achieve the aim of this study it becomes necessary to make a critique of identity politics and to reveal post-identitarian tendencies through this critique of identity-based political mobilization. In this study, feminist identity politics is analyzed and criticized from the perspective of Judith Butler, who is a poststructuralist feminist questioning identity and its relation to gender politics. These issues are questioned through qualitative research method and semi-structured in-depth interviews are used as the data gathering technique. Five in-depth interviews were conducted with women who consider themselves feminist. The interviews aim at providing individual narrations of the participants to be exposed to deconstruction later on through the analysis process. Therefore, participants are not asked direct and categorical questions about their ideas on specific issues; instead, they are encouraged to talk about how they perceive the gendered world around them and how they respond to it and how these ideas are transferred to the political arena. It was found that the participants perceived sex, gender and sexuality in a dualistic framework to a certain extent and this relative fluidity enables them to realize the importance of doing post-identity politics, but they do not have a tendency to transfer this to the political arena in the near future.