The critical analaysis of alternative local government experiences in Turkey: The case of Hozat Municipality
Türkiye'deki alternatif yerel yönetim deneyimlerinin eleştirel analizi: Hozat Belediyesi örneği
  1. Tez No: 300644
  2. Yazar: ENGİN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Marksist kuramsal anlayışlar temelinde analiz edildiğinde yerel yönetimler, sermaye birikiminin eşitsiz gelişimine bağlı olarak belirli bir mekânsal ölçekte tanımlanan yönetsel, politik, sosyal ve ekonomik ilişkiler bütünü olarak değerlendirebilir. Bu tanım, yerel yönetimleri basit bir örgütsel-yönetsel sorun kapsamından çıkararak toplumsal ve siyasal bir bağlama oturtmaktadır. Buradan yola çıkarak ülkemizdeki sosyalist geleneklerin, yerel yönetimlere ilişkin deneyim ve stratejileri incelendiğinde, belirli sınırlı örnekler dışında ciddi bir tecrübenin olmadığı görülecektir. Bu çalışmada günümüzde neoliberal piyasacılık ve İslamcı muhafazakârlık eksenine sıkıştırılan belediyecilik anlayışından farklı olarak sosyalist belediyeciliğin olanakları tartışılacaktır. Bu çerçevede çalışma alanı olan Hozat Belediyesi'nde hayata geçirilmeye çalışılan ?sosyalist belediyecilik? iddiası, belediye yönetiminin söylem ve uygulama ilişkisine bağlı olarak, alanda gerçekleştirilen gözlem ve mülakatlara incelenecektir.
Özet (Çeviri)
When analyzed within Marxist theory understandings, local governments can be considered as a body of administrative, political, social and economic relations which are defined in a certain spatial scale based on uneven development of capital accumulation. This definition removes the local governments from the context of a simple organizational-administrative problem and places them into a political context. Hence, as experience and strategies of socialist customs in our country is investigated regarding local governments, it can be observed that a serious experience is not present excepts certain limited examples. In this study, different from municipalism understanding constrained within today?s neoliberal marketism and Islamist conservatism, possibilities of socialist municipalism will be discussed. In this context, ?socialist municipalism? claim, which is trying to be actualized in Hozat Municipality, which is the study area of this thesis, will be analyzed depending on statement and application relation of the municipal administration, with observations made in the area and interviews.