Looking at the urban transformation project from the gecekondu dwellers' perspective: The case of Mamak
Gecekonduluların perspektifinden kentsel dönüşüm projelerine bakmak: Mamak örneği
  1. Tez No: 300652
  2. Yazar: UFUK POYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. TARIK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Sociology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Gecekondu yerleşimleri devletin etkili müdahalesinin eksikliğinde göç eden nüfus tarafından konut problemini halkın kendisinin çözmesiyle ortaya çıkmıştır. İlerleyen yıllarda bu yerleşimlerin çoğu yasal statü kazanmış olmasına rağmen, hala süreç içinde çözülmesi gereken bir sorun olarak düşünülmektedir. 1980'lerin ortasından başlayarak, ıslah planları sayesinde, gecekondu alanlarının önemli bir bölümü piyasa mekanizmalarıyla hızlı bir yeniden inşa süreci geçirmiştir. Gecekondu sahipleri topraklarını bireysel, küçük çaplı müteahhitlere vererek dairelerden belli bir oranda karşılık almışlardır. Fakat 2000'lerde devlet eliyle yapılan kentsel dönüşüm projelerinin sürece müdahil olmaları bu stratejiyi değiştirmiştir. Dönüşüm süreçleri parsel bazından ziyade büyük gecekondu alanlarına yönelmiştir. Bu piyasa modelini de sekteye uğratmıştır. Artık gecekondu sahiplerinin müteahhitlerle anlaşmaya çalışması olası görünmemektedir. Bunun yerine belediyelerle anlaşmaları gerekmektedir. Ayrıca gecekondu sahiplerinin ortaya çıkan ranttan aldıkları pay ciddi bir şekilde azalmıştır. Böyle bir model gecekondu sahipleri tarafından ciddi bir karşı koymayla karşılaşmıştır. Birçoğu bu süreci adaletsiz olarak görmüş; belediye ile anlaşma belgelerini imzalamayı reddetmiştir. Fakat yetkili kuruluşların önerisini kabul eden bir gecekondulu kitlesi de bulunmaktadır. Bu tezin ana amacı, gecekonduluların kentsel dönüşüm projelerine karşı olan tutumlarını analiz etmektir. Bu tezle cevaplanması amaçlanan soru neden bazı gecekondu sahiplerinin önerileni kabul ederken bazılarının reddetmesi sorusudur. Tez bu soruya yanıt ararken, ayrıca ortaya çıkan rantın dağıtımının ötesinde yerel toplulukların ve onların hayat tarzlarının tahribatı gibi konulara da değinecektir.
Özet (Çeviri)
The gecekondu settlements emerged as a grassroots solution to the housing problem of migrant population in the lack of effective state intervention. Although most of these settlements gained legal status and title deeds in the following decades, they were still considered to be problem to be solved in due process. Starting from the mid-1980s, as a result of the so-called rehabilitation plans, considerable part of the gecekondu areas underwent a rapid redevelopment process through the market mechanism. The gecekondu owners gave their land to individual small scale developers in return for some portion of flats built in the land plot. However in the 2000s this strategy has changed with the introduction of state-led urban transformation projects. Transformation processes have started to consider the large gecekondu areas rather than the individual land plots as the unit of redevelopment. This brought the market model to a halt as well. It is not any more possible for the gecekondu owners to negotiate with the developers. Instead they have to deal with municipalities. Likewise the share of the gecekondu owners from the emerging rent declined dramatically as well. Such a model meets considerable resistance from the gecekondu owners. They see this process highly unfair and many of them decline to sign the agreement documents with municipal authorities. However there are also segments of gecekondu owners who accept the offer of the public authorities. The main aim of this thesis is to analyse the urban transformation projects with regard to the attitudes of the gecekondu dwellers. The question intended to be answered by the thesis is as to why some of the owner accept the offers while the others decline. While doing this, thesis also raise some further issues beyond the distribution of emerging rents such as the destruction of local communities and their life styles.