Post-medya çağının iletişimsel koşullarını kavramak: Bir ortakyaşar olarak medya
Grasping the communicative conditions of the post-media age: Media as a symbiont
- Tez No: 941013
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ÖZGÜR GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Disiplinlerarası bir yaklaşımla yürütülecek olan bu çalışma, siyasetin, ekonominin, hukukun, sanatın, sporun ve çok sayıda beşerî yaklaşımın medya merkezinde yeniden örgütlendiği ve giderek medyanın kendisi haline geldiği bir post-medya çağında, medyanın ulaştığı yeni uzama yakından tanıklık etmeyi ve onu simbiyotik ilişkilerin mutlak bir bileşeni haline getiren etkenleri incelemeyi amaçlamaktadır. Félix Guattari tarafından 1990'da bir gelecek vizyonunu ifade etmek için önerilen“post-medya”terimi, kitlesel medyanın konvansiyonel akışının sona erdiğinin ve temelde yeni bir medya çağının doğuşunun habercisiydi. Bu teori, iletişim ve bilgi teknolojilerinin egemenliği arttıkça yeni söylemlerin ve etkileşim biçimlerinin ortaya çıkacağını, veri kümelerinin ağlar aracılığıyla birbirine bağlanacağını ve sayısız yaratıcı dünyaya kapı aralanabileceğini öngörüyordu. Bu bağlamda, öngörülerinde önemli ölçüde isabetli olan kavramın asıl vurgusu, geçmişin aşılması değil, daha ziyade onun muhafaza edilerek hem geriyi hem de ileriyi gözeten bir perspektif aracılığıyla günümüzün sosyal ve teknolojik ilişki biçimlerinde yeniden yapılandırılmasıdır. Böylelikle, çalışmada, post-medyatik ortamın gerektirdiği biçimde medyanın her yerde ve her şeyde oluşu ve her disipline kolayca eklemlenerek karşılıklı bağımlılık oluşturması üzerinden bir söylem geliştirilerek, medya, iki veya daha fazla farklı tür canlının arasındaki yakın ekolojik ilişki olarak açıklanan biyoloji kökenli“ortakyaşam”(simbiyoz) terimi bağlamında ele alınmıştır. Buradan ilhamla, medyanın günümüzde aktif bir“ortakyaşar”(simbiyont) olarak hareket ettiği hipotezinden yola çıkılarak, kurduğu derin simbiyozlar ve parçası olduğu kesişim kümeleri daha derinlikli olarak incelenecek ve modellenecektir. Bu, aynı zamanda, yeni iletişimsel koşullarda medyanın kendisini de özsel ve ilineksel olarak kavramaya çalışmak anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In a post-media era in which politics, economics, law, art, sports, and many other disciplines are reorganized as media-centred and increasingly become the media itself, this interdisciplinary study aims to closely observe the new space that the media has reached and to investigate the factors that make it an essential component of symbiotic relationships. The term“post-media,”coined by Félix Guattari in 1990 to express a future vision, signalled the end of the traditional flow of mass media and the birth of a fundamentally new media age. According to this theory, as communication and information technologies grew in dominance, new discourses and forms of interaction would emerge, data sets would be linked via networks, and countless creative worlds could be unlocked. The concept's main focus —which has proven to be fairly prescient— is not the surpassing of the past, but rather its preservation, followed by its restructuring in the forms of social and technological interactions of the present through a perspective that considers both what is ahead and behind. Thus, in the study, a discourse was developed based on the fact that, as required by the post-media environment, the media is everywhere and in everything, and that it easily articulates with every discipline, resulting in interdependence. In this sense, the media was discussed in the context of the biological term“symbiosis,”which is defined as a close ecological relationship between two or more different species of living things. Based on this inspiration, the deep symbiosis that the media constructs and the intersection clusters of which it is a part will be examined and modelled in more detail, starting from the hypothesis that the media of today function as an active“symbiont.”This also amounts to an understanding of the media itself, both essentially and accidentally, in the new communicative conditions.