Predicting employee performance in non-profit sport organizations: The role of managerial and financial performance and the mediating role of support for innovation and individual creativity
Kâr gütmeyen spor kurumlarında çalışan performansının yordanması: Yönetim ve finans performansının rolü, inovasyon desteği ve bireysel yaratıcılığın arabuluculuk rolü
  1. Tez No: 300674
  2. Yazar: KUBİLAY ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SETTAR KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada kâr gütmeyen spor organizasyonlarında, inovasyon desteği ve bireysel yaratıcılık değişkenlerinin, operasyonel yönetim performansı, yapısal yönetim performansı, kurumsal finans performansı ve çalışan performansı arasındaki ilişkiye aracılık etmedeki rolü araştırılmaktadır. Bu amaçla 21 Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu/Bölümünden (BESYO/B) ve 23 Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünden (GSİM) seçilen toplam 721 gönüllü yönetici ve çalışana, Bireysel Yaratıcılık Anketi, İnovasyon Destek Anketi, Operasyonel Yönetim Performansı Anketi, Yapısal Yönetim Performansı Anketi, Kurumsal Finans Performansı Anketi ve Çalışan Performansı Anketi uygulanmıştır. Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) istatistiksel analiz sonuçlarına göre: önerilen model; inovasyon desteğine ait varyansın % 68'ini, bireysel yaratıcılığa ait varyansın %0,7'sini ve çalışan performansına ait varyansın %44'ünü açıklamaktadır. Sonuç olarak; bu çalışmada kâr gütmeyen spor organizasyonlarında inovasyon desteği ve bireysel yaratıcılık, operasyonel yönetim performansı, yapısal yönetim performansı, kurumsal finansal performansı ve çalışan performansı arasındaki ilişkiye anlamlı düzeyde arabuluculuk ettiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to examine the level of support for innovation and individual creativity as potential mediators of relationship between managerial task performance, managerial contextual performance, organizational financial performance and employee performance in non-profit sport organizations in Turkey. For the purpose of the study, 721 volunteer managers and employees from 21 Department/School of Physical Education and Sport (D-SPES) and 23 Province Directorates of Youth and Sport (PDYS) were participated in the study. Individual Creativity Scale, Support for Innovation Scale, Managerial Task Performance Scale, Managerial Contextual Performance Scale, Organizational Financial Performance Scale, and Employee Performance Scale were used for data collection. Results of the Structural Equation Modeling (SEM) analysis revealed that the model adequately describes the data for the sample and the fit indices were all within the acceptable thresholds. The model accounted for 68% variance in support for innovation, 0.7% variance in individual creativity and 44% variance in employee performance. These results suggested that support for innovation and individual creativity significantly mediate the effects of managerial task performance, managerial contextual performance and organizational financial performance on employeeperformance.