İlköğretim 5. ve 8. sınıf ders programlarındaki sorumluluk eğitimine dönük kazanımların gerçekleşme düzeyleri
The acquiring level of acquisitions intended for responsibility education in 5th and 8th grade curriculum
  1. Tez No: 300680
  2. Yazar: ENVER ŞAHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜŞTÜ YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
İlköğretim 5. ve 8. sınıf ders programlarında öngörülen sorumluluk eğitimine dönük kazanımların öğrenciler tarafından ne düzeyde edinildiğini belirlemek, bu çalışmanın genel amacını oluşturmaktadır.Araştırma, tarama modelinde yürütülen betimsel ve nicel bir çalışmadır. Araştırma verileri, Kırşehir il merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bulunan 15 ilköğretim okulu 5. ve 8. sınıflarında öğrenim gören 615 öğrenci ile bu öğrencilerin derslerine giren 124 öğretmenden toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; öğretmen ve öğrencilere dönük iki farklı Kişisel Bilgi Formu ve 5. ve 8. sınıf ders programlarına göre geliştirilen iki ayrı ölçek kullanılmıştır. Öğretmen ve öğrencilerden toplanan veriler üzerinde, aritmetik ortalama ( ? ), standart sapma (Ss), bağımsız örneklem t testi, faktör analizi, varyans analizi (ANOVA), LSD testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
To determine at what level the gains for responsibility education, predicted in the teaching plans for primary 5th and 8th grades, are acquired by the students is the main aim of the study.The research is a descriptive and quantitive studied in accordance with survey model. The data of the research were collected from 615 5th and 8th grade students at 15 different schools and their 124 teachers at the state primary schools in the center of Kırşehir city. As a mean to collect data, two different Personal Information Form for both the students and teachers, and two different scales developed for the 5th and 8th grade teaching plans are used. On the data collected from the teachers and students, average ( ? ), standard deviation (Ss), independent sampling t test, factor analysis, variant analysis (ANOVA) and LSD tests are applied.