İlköğretim I. kademe sosyal bilgiler programında yer alan ölçme ve değerlendirme araç ve yöntemlerinin kullanılma düzeyleri
Levels of measurement and assessment tools and methods used in the first stage of elementary social studies curriculum
  1. Tez No: 300679
  2. Yazar: TURAN BAŞKONUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırma; ilköğretim I. kademe Sosyal Bilgiler Programında yer alan ölçme ve değerlendirme araç ve yöntemlerinin kullanılma sıklıklarının, kullanılma ve kullanılmama nedenlerinin belirlenebilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma betimsel araştırma niteliğindedir. Araştırma 204 sınıf öğretmeni, 156 öğrenci ve 99 öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen Ölçme Değerlendirme Araç ve Yöntemlerini Belirleme Ölçeği (ÖDAYBÖ) ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde Frekans, Yüzde, Ağırlıklı Ortalama, Standart Sapma, t-test, Scheffe Test ve Tek Yönlü Varyans Analizi teknikleri kullanılmıştır.Genel olarak, öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme araç ve yöntemlerini kullanma durumlarının; Öğretmenlerce ?Çoğunlukla?, öğretmen adaylarınca ?Bazen? düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, öğrenciler, öğretmenlerin ?yaklaşık yarısının? alternatif ölçme ve değerlendirme araç ve yöntemlerini (AÖDAY) kullandıkları, ``tamamına yakınının'' geleneksel ölçme ve değerlendirme araç ve yöntemlerini (GÖDAY) kullandıkları görüşündedirler.Sınıf öğretmenlerinin (AÖDAY)'ı kullanma durumlarına ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri arasındaki ilişki anlamlı iken öğretmen-öğretmen adayı ve öğrenci-öğretmen adayı görüşleri arasındaki ilişki anlamlı değildir. Buna karşın (GÖDAY)'ı kullanma durumlarına ilişkin öğretmen, öğretmen adayı ve öğrenci görüşleri arasındaki ilişki anlamlı değildir. Ölçme ve değerlendirme araç ve yöntemlerinin kullanılma durumları okul konumu, okutulan sınıf, cinsiyet, mezuniyet durumu ve hizmet yılı değişkenlerine göre incelenmiş, hizmet yılı ve okul konumu boyutunda fark anlamlı bulunmuştur.Öğretmenlerin (AÖDAY)'ı en yüksek oranda öğrencinin gelişimi hakkında geniş ve detaylı değerlendirme imkânı sağladığı için kullandıkları, karmaşık olduğu için kullanmadıkları; (GÖDAY)'ı en yüksek oranda her türlü konu alanını yoklama imkânı sağladığı için kullandıkları, üst düzey davranışları ölçmede yetersiz olduğu için kullanmadıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out so as to determine the causes of use and disuse use of measurement and assessment tools, methods with frequency used in the first stage of primary school, social studies curriculum. In this study descriptive research method was used. The sample of the research is composed of 204 primary school teachers 156 students and 99 teacher candidates. In this study Measurement and Assessment Tools Methods Determination Scale which was developed by researcher was used in the process of collecting data. While analysing derived data; frequency, the percent, mean, Standard deviation, t-test, one way ANOVA and Scheffe test analysis were used.Generally teachers have been using measurement and assessments tools and methods, marked as ?mostly? by teachers and ?sometimes? by candidate teachers. However students have the opinion that nearly half of the teachers use alternative measurements and assessment tools and methods (AÖDAY) and ?almost all? use traditional measurements and assessment tools and methods (GÖDAY)While the relationship between teachers and students? view is meaningful about primary school teachers? using AÖDAY the relationship is not meaningful between teacher-candidate teacher and student-candidate teachers? view. However, the relationship is not meaningful among teacher, candidate teachers and students? view about using GÖDAY. Teachers? locations of school, level of class, gender, graduation status and year of service have been examined according to the use of state of measurement and assessment tools and methods. Differences on year of service and location of school have been accepted meaningful.It is designated teachers use AÖDAY mostly because it provides wide and detailed opportunity of assessment about students? development and it provides the opportunity to assess product and process together. Teachers do not use GÖDAY as it is complex, it requires additional time for application, it is difficult to prepare and it takes up time.