Spatio-administrative dimensions of urban growth: The case of city of Denizli
Kentsel büyümenin idari-mekansal boyutları: Denizli kenti örneği
  1. Tez No: 300691
  2. Yazar: ALİ CENAP YOLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. TARIK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Yerel yönetimlerin kentsel büyümeden kaynaklanan ölçek ve sınır sorunları ile karşı karşıya kaldıkları bilinen bir durumdur. Bu konudaki üç temel sorun alanı, planlama sisteminin parçalanması, hizmet sunumunda yetersizlikler, yerel katılımın ölçeğinde yaşanan sorunlar olarak tanımlanabilir. Bu tezin temel amacı: Türkiye örneğinden yola çıkarak sınır değişiklikleri, butünleşme ve birleşmeye referansla yerel yönetimlerin statü ve örgütsel yapısının yeniden yapılandırılmasını incelemektir. Yapılan yasal düzenlemelerle, Denizli kentindeki belediyelerin Denizli Belediyesine katılması kararı alınmış ve bu yönde bir süreç başlamış olması nedeniyle Denizli Kenti örnek olay olarak alınmıştır. Bu tez Denizli örneğini planlama süreçleri, hizmet sunumu ve yerel katılım açısından sorunsallaştırmaktadır. Bu konudaki diğer ülke deneyimleri ve konuya ilişkin yazında öngörülen modeller Denizli örneğini tartışmasında dikkate alınacaktır.
Özet (Çeviri)
It has been widely acknowledged that boundary problems resulting from urban growth is one of the persistent issues at the local level. At least three main problem areas have been identified: fragmentation of the planning system, inefficiency in the service provision and the scale of local participation. The main objective of this thesis is to analyze the restructuring of the organizational structure and statutes of local authorities in terms of boundary changes, amalgamation and annexation with reference to the Turkish case. The city of Denizli has been taken as a case study as there has been a recent change in the municipal boundaries which brought the annexation of small-sized municipalities to the Denizli Municipality. The thesis problematizes the Denizli case in terms of planning processes, service provision and local participation. The experience of other countries and the literature on this issue are to be used in order to provide a yardstick against which the case of Denizli could be measured.