Impact analysis of industrial research and development subsidy programs in Turkey: An appraisal of quantitative approaches
Türkiyedeki sanayi araştırma ve geliştirme destek programlarının etki analizi: Nicel yaklaşımların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 300690
  2. Yazar: VEDAT SİNAN TANDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEOMAN PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu tez, uluslararası bilim ve teknoloji topluluğunun son zamanlarda oldukça yoğun ilgisini çeken politika değerlendirmeleri çerçevesinde iki ana amaç doğrultusunda oluşturulmuştur. Bu amaçlardan ilki, Türkiye bağlamında, özel sektör araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarında kamu sübvansiyonlarının etkisini ölçmek için uygun olabilecek nicel yöntemi seçmek ve uyarlamaktır. İkinci amaç ise, gelişmekte olan ülkeler bağlamında, 2004 yılından bu yana önemli ölçüde çeşitlendirilerek artan miktarda kaynak sağlanan kamu Ar-Ge ve yenilik desteklerinin özel sektörün Ar-Ge faaliyetlerine etkisini inceleyerek etki analizi literatürüne katkıda bulunmaktır.Çalışmada, doğrudan kamu destekleri ve yararlanıcı firmaların Ar-Ge faaliyetleri arasındaki nedensellik ilişkileri iki ayrı veri seti ile üç nicel çalışma kullanılarak sunulmaktadır. Ekonometrik yaklaşımla, Tobit modeli kullanılarak yapılan ilk çalışmada, Ar-Ge yardımı sağlanmasının özel sektörün kendisinin gerçekleştirdiği Ar-Ge yatırımları için çok önemli bir belirleyici olduğunu göstermektedir. İkinci çalışmada, yarı-parametrik eğilim skoru eşlemesi ve farkların farkı kestirimi yöntemleri ve bir panel veri seti kullanarak benimseyerek, TÜBİTAK Sanayi Ar-Ge desteği programından hibe alma etkinliği incelenmiştir. Sonuçlar, programdan 2004 yılında hibe desteği alarak yararlanan firmaların 2004-2006 yıllarında (i) Ar-Ge personeli, (ii) Ar-Ge yoğunluğu ve (iii) çalışan başına Ar-Ge harcamalarında girdi artımsallığı olduğunu göstermektedir. Araştırmanın son bölümünde, eğilim skoru eşlemesi yöntemi ile 2006 yılında gerçekleştirilen Topluluk Yenilik Anketi verileriyle hazırlanan ikinci bir veri seti kullanılarak analiz tekrarlanmış ve ilk çalışmaya benzer biçimde girdi artımsallığı bulunmuştur.Gerçekleştirilen üç nicel analizin sonuçları Türkiye'de kamu tarafından sağlanan Ar-Ge desteklerinin özel sektörün Ar-Ge performansına yararlı olduğunu doğrulamaktadır. Özetle, 2003-2006 döneminde TÜBİTAK-DTM sanayi Ar-Ge projeleri destek programının özel sektörün Ar-Ge harcamalarının ve Ar-Ge personel istihdamının artmasını teşvik ettiği sonucuna ulaşmak için yeterli kanıt elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has two objectives in the field of policy evaluation that recently received extensive attention from international science and technology community. First, an attempt is made to examine, in the Turkish context, the effects of public subsidies on private research and development (R&D), selecting and implementing a suitable empirical methodology. Second, in the context of emerging economies, it aims to contribute to the existing impact analysis literature by providing an evaluation study for the period during which public incentives in business R&D have gained momentum with increased resources for diversified policy measures in Turkey since 2004.In the dissertation, three quantitative studies examining the causal relations between direct public support and private R&D are presented. The first study, which uses the Tobit model, indicates that receiving a subsidy is an important determinant of private R&D intensity. In the second study, adopting the propensity score matching and difference-in-differences methods and using a panel dataset, effectiveness of receiving a grant from the TUBITAK industrial R&D support program is examined. The results indicate program-induced input additionality in (i) R&D personnel, (ii) R&D intensity and (iii) R&D expenditure per employee of the beneficiary firms during 2004-2006. The analysis with the propensity score matching using the data from Turkish Community Innovation Survey 2006 is repeated and similar results are obtained.The results validate that engagement in public R&D programs in Turkey is beneficial for private R&D. Sufficient evidence was obtained to conclude that TUBITAK?s industrial R&D project support program has encouraged most private firms to increase their R&D spending and R&D personnel in the period of 2003-2006.