The effect of peer instruction method on the 8th grade students' mathematics achievement in transformation geometry and attitudes towards mathematics
Akran öğretimi yönteminin sekizinci sınıf öğrencilerinin dönüşüm geometrisi konusundaki matematik başarılarına ve matematik dersine yönelik tutumlarına etkisi
- Tez No: 300692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE IŞIKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, akran öğretimi yönteminin sekizinci sınıf öğrencilerinin dönüşüm geometrisi konusu üzerinde matematik başarısı ve matematik dersine olan tutumlarına etkisini incelemektir. Bunun yanı sıra, bu çalışmada kız ve erkek öğrenciler arasında matematik başarıları ve matematiğe karşı geliştirilen tutuma ilişkin farklılık olup olmadığı incelenmiştir.Bu çalışma 2009-2010 eğitim-öğretim yılında uygulanmıştır. Örneklem, İstanbul' un Küçükçekmece ilçesindeki bir devlet okulunun 112 sekizinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmacının dersine girdiği iki sınıf, deney ve kontrol grubu olmak üzere rastgele atanmıştır. Deney grubunda bulunan öğrenciler dönüşüm geometrisi konusunu akran öğretimi yöntemiyle işlerken, kontrol grubundaki öğrenciler geleneksel yöntemle ders işlemişlerdir. Ölçme aracı olarak Matematik Başarı Testi (MAT) ve Matematik Tutum Ölçeği (ATMS) kullanılmıştır.Araştırma sorularını yanıtlamak üzere iki yönlü kovaryans analizi ve iki yönlü varyans analizi istatistik teknikleri kullanılmıştır. Analizlerin sonuçları, akran öğretimi yönteminin dönüşüm geometrisi konusunda öğrencilerin matematik başarısını ve matematiğe karşı olan tutumlarını olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Ayrıca sonuçlar kız ve erkek öğrencilerin, matematik başarıları ve matematiğe karşı tutumları arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research study is to investigate the effect of peer instruction method on the 8th grade students? mathematics achievement and mathematics attitudes in transformation geometry (fractals, rotation, reflection, translation) in crowded classrooms (more than 50 students). Besides, in this study it was aimed to investigate the gender differences regarding mathematics achievement and mathematics attitude.The study was conducted during the academic year 2009-2010. The sample was consisted of 112 eighth grade students from a public elementary school in Küçükçekmece district in Istanbul. Two classes, instructed by the researcher, were randomly assigned as experimental and control groups. The experimental group students were taught the subject transformation geometry through peer instruction method, while the control group students were taught the subject transformation geometry conventionally. Mathematics Achievement Test (MAT) and Attitude towards Mathematics Scale (ATMS) were administered to students as measuring instruments.The two-way ANCOVA and two-way ANOVA statistical techniques were performed in order to answer to the research questions. Results indicated that the peer instruction method has significant positive effects on students? mathematics achievement and attitudes towards mathematics. Also, it was shown that there is not a significant difference between the female and male students? mathematics achievement and mathematics attitudes.