Urbanization process and spatial organization in Klazomenian Khora from Early Iron Age to Roman Period
Erken Demir Çağından Roma Dönemine dek Klazomenai Khora'sında kentleşme süreci ve mekansal organizasyon
  1. Tez No: 300700
  2. Yazar: ELİF KOPARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN TUNA, PROF. DR. YAŞAR E. ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 574
Özet
Bu çalışma Klazomenai art-alanında gerçekleştirilmiş olan sistematik arkeolojik yüzey araştırmalarının sonuçlarının değerlendirmesinden oluşmaktadır. Klazomenai İzmir ili sınırları içinde yeralan Urla-Çeşme yarımadasında bulunan Ion polislerinden biridir. Çalışmanın temel amacı art-alanından elde edilenarkeolojik verileri yerleşim merkezinde yürütülen kazı çalışmalarından elde edilen arkeolojik verileri yazılı kaynaklar ve epigrafik veriler ışığında değerlendirerek Klazomenai için Erken Demir çağı'ndan Roma Dönemi'ne dek olan süreçte polis oluşumu sürecini açıklamaktır. Polis oluşum süreci kentleşme ve kurumsallaşma kavramları üzerinden açıklanmaktadır.Erken Demir Çağı'ndan Roma Dönemi'ne dek olan süreçte her arkeolojik dönem için yerleşim düzenleri mekansal analizler ile tanımlanmıştır. CBS analizleri yer seçimine etken olan parametreleri belirlemek ve değişkenleri tanımlamak amacı ile kullanılmıştır. Çalışma kapsamında yerleşim düzenlerinin bir parçası olan arazi kullanımı ve tarımsal kapasitenin yanısıra nüfus değişimlerine ilişkin analizler de gerçekleştirilmiştir.Çalışmanın öznesini bir Ion polisi oluşturduğundan çalışmanın bir kısmı polis kavramı etrafında dönen tartışmalara, çalışmalara ve terminoloji sorunlarına ayrılmıştır. Çalışmanın ham verisi yüzey araştırması ile elde edildiğinden arkeolojik yüzey araştırması da bir metod olarak iredelenmiştir.Çalışma toplam altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm çalışmanın amaçlarını ve elde olan verinin niteliğinin tanımlanmasına ayrılmıştır. İkinci bölümde çalışmada kullanılan metodlar ve analizler açıklanmış ve tartışılmıştır. Üçüncü bölüm tamamıyla polis kavramı ve bu kavrama ilişkin terminolojiye dair tartışmalara ayrılmıştır. Dördüncü bölümde kısa bir yerleşim tarihçesi ile beraber yerleşim merkezinde yürütülen arkeolojik kazılarla elde edilen verilerin tanımı yer almaktadır. Beşinci bölüm verilerin değerlendirmesini ve analiz sonuçlarını içerir. Nihayet altıncı bölüm çalışmanın sonuçlarını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study is an assessment of archaeological evidence obtained from systematical archaeological surveys conducted in the territory of Klazomenai, which is one of the Ionian poleis located on Urla-Çeşme peninsula at İzmir. The main objective of the study is to explain the polis formation process in Klazomenai from Early Iron Age to Roman period with the aid archaeological evidence in the light of historical and epigraphical evidence. I here discuss the polis formation through the concepts of urbanization and state formation, which are defined as the subset processes of polis formation within the context of the study.The settlement patterns for each archaeological period from Early Iron Age period to Roman Period are defined with the aid of spatial analysis and GIS analysis are also integrated for determining the parameters for site choice for being able to explain the dynamics that caused the shifts in settlement patterns. Methods are applied for estimating the land potential and demographic trends as well, which are complementary concepts of settlement patterns.Within the context of the work also Greek polis as a concept is discussed since the subject of the work is an Ionan polis. Archaeological survey as a method also discussed for being the method for obtaining the raw data of the work.The study consists of mainly six chapters including the conclusion and three appendices. First chapter includes the scope and the objectives of the work as well as the nature of the evidence. In the second chapter the methods of analyses are explained and discussed. Third chapter is merely confined to discussions revolving around the concept of polis and the terminology used. Fourth chapter includes a brief history of settlement and the complementary archaeological evidence provided with the archaeological excavations conducted at the settlement center. Fifth chapter consists of the assessment of the evidence and the application of methods and results, whereas the final chapter is the conclusion of the study.